Złote medale są dziś prawdziwymi dziełami sztuki, podobnie jak złote i srebrne monety kolekcjonerskie. Polska numizmatyka może poszczycić się wieloma nieszablonowymi kreacjami wykorzystującymi nowoczesne techniki mennicze, w czym przodują złote i srebrne medale. Świetny przykład możliwości i pomysłowości współczesnej sztuki menniczej stanowi złoty medal z kapsułą ze złotem należący do kolekcji numizmatycznej Skarby Polski.

Złoto – jeden z polskich skarbów

Kolekcja Skarby Polski składa się z emisji numizmatów, które przedstawiają najcenniejsze wydobywane w naszym kraju minerały. Wśród nich znalazły się do tej pory między innymi węgiel, miedź, topaz, kryształ górski i krzemień pasiasty. Wspomniany egzemplarz dotyczy jednego z najcenniejszych kruszców, czyli złota, z którego wykonuje się między innymi złote monety i biżuterię.

Złote medale jako dzieła sztuki

Współczesna numizmatyka musi zaoferować kolekcjonerom coś niezwykłego, by powstające egzemplarze mogły konkurować o względy pasjonatów z monetami i medalami historycznymi. W tym przypadku atutem staje się drobiazgowe wykonanie, a także użycie nowoczesnych technologii menniczych, dzięki którym medale i monety kolekcjonerskie stają się działami sztuki. Zresztą numizmatyka ma wiele wspólnego ze sztuką, a cenne numizmaty cieszą się równie wielkim powodzeniem, co obrazy i rzeźby.

Innowacyjny projekt

Na miano dzieła sztuki z pewnością zasługuje złoty medal z kapsułą ze złotem należący do kolekcji Skarby Polski. Wspaniały projekt i platerowanie czystym złotym najwyższej próby zapewniają mu wyjątkową estetykę. Numizmat ma również efektowne rozmiary – waży 40 g, a jego średnica wynosi 55 mm. Jednak na największą uwagę zasługuje umieszczenie w medalu kapsułki, w której wnętrzu znajdziemy listek czystego złota. O pięknie tego medalu decyduje właśnie ta nieszablonowa kreacja oraz fakt, że w ten sposób każdy pojedynczy medal jest jedynym w swoim rodzaju niepowtarzalnym dziełem.

Doskonała technologia wykonania

Dodatkowo ten wyjątkowy numizmat został wykonany metodą, która została opatentowana w USA. O uroku medalu decyduje także ręczne wykonanie w sposób niezwykle precyzyjny. Takie dzieła sztuki tworzą tylko najbardziej doświadczeni mistrzowie sztuki menniczej.

Certyfikat autentyczności

Ręczne wykonanie i umieszczony wewnątrz listek złota to nie jedyne świadectwa unikalności medalu. Każdy, kto wejdzie w posiadanie jednego z egzemplarzy będzie mógł pochwalić się Certyfikatem Skarbnicy Narodowej świadczącym o jego autentyczności i chronionym hologramem. Do medalu jest także dołączony elegancki welurowy woreczek, który służy jego przechowywaniu i ochronie. Numizmat, podobnie jak inne emisje należące do tej kolekcji, może okazać się doskonałym prezentem nie tylko dla hobbysty, którego pasjonuje numizmatyka, ale też dla kolekcjonera  kruszców lub minerałów z Polski. Taki medal doskonale sprawdzi się między innymi jako pamiątka dla osób przebywających poza ojczyzną.