Polska numizmatyka cieszy się niesłabnącą popularnością. Z czasem zwyczajne hobby przyjmuje znacznie większą skalę. Możliwości wyboru numizmatów do kolekcji są bardzo szerokie. Obecnie medale czy monety kolekcjonerskie powstają dla upamiętnienia wielkich wydarzeń historycznych, jak również pieśni narodowych, takich jak Mazurek Dąbrowskiego, Bogurodzica czy Rota.

Monety z motywem historycznym

Pierwsze kroki prowadzące do rozwoju tej wyjątkowej pasji jaką jest numizmatyka warto zacząć od zakresu tematów, które będą podstawą do tworzenia własnej kolekcji. Najlepszym wyborem będzie specjalistyczny zbiór, który z pewnością będzie dla nas bardziej wartościowy i interesujący. Numizmatycy często decydują się na kolekcjonowanie polskich złotych i srebrnych monet oraz medali, ponieważ jest do nich zdecydowanie najszerszy dostęp. Jednym z motywów przewodnich takiej kolekcji mozę być wybrany okres w historii Polski.

Ciekawą propozycję dla osób, które lubią zbierać motywy o podobnej tematyce przygotowała Skarbnica Narodowa. Są to trzy srebrne medale upamiętniające najważniejsze polskie pieśni patriotyczne: Mazurek Dąbrowskiego, Bogurodzica i Rota. Charakteryzują się najwyższą starannością i jakością wykonania. Stworzone zostały z czystego srebra 999/1000 i dodatkowo wzbogacone zdobieniami z najwyższej próby złota. Warto wspomnieć, że ten zestaw srebrnych medali występuje w liczbie zaledwie 1000 sztuk. Jest to bez wątpienia cenna edycja limitowana. Na rewersie medali znajduje się polskie godło, a całość została opakowana w eleganckie pudełko.

Medal upamiętniający hymn Polski

Mazurek Dąbrowskiego to od 26 lutego 1927 roku oficjalny hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Na awersie medalu została przedstawiona postać Jana Henryka Dąbrowskiego oraz pierwsze słowa tej pieśni. Natomiast na rewersie znajduje się godło Polski. Medale czy monety z motywami patriotycznymi są coraz bardziej popularne zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych kolekcjonerów. Zdecydowanie nie może zabraknąć w ich zbiorach medalu z obecnym hymnem Polski.

Srebrny medal z Bogurodzicą

Wszystkim znana Bogurodzica, uważana powszechnie za najdawniejszą polską pieśń religijną, roku również doczekała się upamiętnienia na medalu. W czasach późnego średniowiecza była oficjalnym hymnem narodowym w Polsce. Na pozłacanej części awersu widnieje Matka Boska z dzieciątkiem. Natomiast w otoku medalu zostały umieszczone początkowe słowa Bogurodzicy. Dzięki takiemu połączeniu    emisja zaciekawi zarówno kolekcjonerów zbierających srebrne medale z symboliką religijną, jak też osoby, które preferują symbole historyczne i patriotyczne w swoich zbiorach.

Emisja upamiętniająca Rotę

Trzeci medal proponowany przez Skarbnicę Narodową upamiętnia Rotę. To najważniejsza pieśń niepodległościowa. Autorką słów Roty jest Maria Konopnicka, natomiast autorem obecnej muzyki jest Feliks Nowowiejski. Awers zdobi złote popiersie polskiej poetki oraz pierwsze słowa pieśni, które towarzyszyły między innymi legionistom Marszałka Piłsudskiego, żołnierzom w wojnie polsko-bolszewickiej oraz uczestnikom powstań śląskich.