Na tę premierę czekało wielu pasjonatów numizmatyki! Po raz pierwszy w historii złota moneta została wykonana w kształcie liścia klonowego, znanego na całym świecie symbolu Kanady. To doskonały przykład niezwykłego kunsztu i artyzmu Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej, słynącej z innowacyjności i najwyższej jakości. Polscy kolekcjonerzy mogą znaleźć tę monetę w Skarbnicy Narodowej.

Złota moneta w kształcie klonowego liścia

Moneta została wybita w czystym złocie próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Ze względu na zjawiskowy kształt, prace nad jej stworzeniem były długotrwałe i czasochłonne. Wymagały zaangażowania wielu inżynierów i profesjonalistów oraz zastosowania specjalistycznego sprzętu. Co ciekawe, złota moneta precyzyjnie ukazuje strukturę prawdziwego liścia – sieć przebiegających przez niego żyłek. Efekt ten został osiągnięty dzięki starannemu i drobiazgowemu grawerowaniu.

Skarbnica Narodowa liść klonowy

Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

Historia kanadyjskiego symbolu

Motyw liścia klonowego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie. Według niektórych badaczy był on uważany za symbol Kanady już na początku XVIII wieku. Historyczne źródła potwierdzają jego wykorzystanie w 1834 roku, kiedy to członkowie stowarzyszenia św. Jana Chrzciciela obrali sobie liść klonu za godło. Dwa lata później w gazecie „Le Canadien” ukazał się artykuł, którego autor uznał liść klonowy za godło Kanady. Oficjalnie liść został zaprezentowany dopiero w 1860 roku podczas wizyty księcia Walii w Kanadzie. Naszywki z tym znakiem nosili żołnierze 100. Regimentu – Royal Canadians. Początkowo była to gałązka klonu z trzema liśćmi określającymi rdzennych mieszkańców, pierwszych francuskich i angielskich osadników oraz imigrantów, głównie z Europy.

Skarbnica Narodowa klon

Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt