Double Eagle
„National Museum of American History, Smithsonian Institution, Washington, D.C.”

Double Eagle 1933 – kolekcjonerzy na jej widok wstrzymują oddech, historycy nazywają ją legendą amerykańskiej waluty, a rząd Stanów Zjednoczonych uznał ją za skarb narodowy. Wystawa „Najdroższa złota moneta świata – legendarny Double Eagle i jego historia” odbędzie się w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Puławska 113a. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających: 16 III w godz. 14:00-18:00, 17 III w godz. 10:00-18:00;


Moneta, którą będzie można zobaczyć podczas wystawy, to jeden z dwóch egzemplarzy, przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution jako historyczne dziedzictwo USA.

Oprócz tej legendarnej emisji, na wystawie przedstawiona będzie także bogata kolekcja złotych monet, stanowiących niezwykle istotny element amerykańskiej historii.

Warszawska wystawa to część tournée po Europie, które rozpocznie się 3 marca 2012 r. w Wielkiej Brytanii. Podczas podróży, trwającej prawie miesiąc, moneta Double Eagle będzie gościć na wystawach w siedmiu europejskich stolicach.

Tournée Double Eagle organizowane jest przez Samlerhuset Group BV – częścią tej międzynarodowej grupy jest Skarbnica Narodowa. Monetę Double Eagle wypożyczono ze zbiorów Smithsonian Institution w Waszyngtonie –  jednej z największych instytucji kulturalnych na świecie. Po raz pierwszy w historii, Instytut Smithsonian umożliwia zorganizowanie w Europie wystawy tej cennej monety.

Więcej informacji o wystawie: www.double-eagle.pl