Mongolia to kraina przepięknych krajobrazów i dzikiej przyrody. Kojarzy się przede wszystkim z rozległymi stepami i wysokimi górami Ałtaju. Na północy kraju natomiast rozciąga się tajga. Do jej dzikich mieszkańców należy soból, ssak z rodziny łasicowatych. Jako jeden z symboli mongolskiej przyrody znalazł się na oficjalnej srebrnej monecie ozdobionej kryształami Swarovskiego.

Uwiecznianie symboli przyrody to popularny kierunek w numizmatyce. Na monetach kolekcjonerskich często umieszczane są gatunki mające szczególne znaczenie dla środowiska naturalnego w kraju emitenta. Takim gatunkiem jest soból – zwierzę charakterystyczne dla fauny Mongolii oraz całej północnej Azji. Ze względu na niezwykle cenne, jedwabiste futro, drapieżnik ten od wieków był celem polowań. W średniowieczu sobole zamieszkiwały także północno-wschodnią Europę, w tym również Polskę. Intensywne polowania doprowadziły jednak do jego wymarcia na tych terenach. W celu jego ochrony, w 1917 roku powołano pierwszy w Rosji rezerwat przyrody – Rezerwat Barguziński.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Soból z wyglądu przypomina inne ssaki łasicowate. Jego ciało osiąga do 60 cm długości. Wyróżnia go bardzo gęste futro o zmiennym ubarwieniu. Zwierzę linieje dwa razy do roku – zimą jego futro przybiera kolor jasnobrązowy, natomiast latem ma ciemniejszą barwę. To sprawia, że z łatwością maskuje się wśród drzew i w śniegu. Żywi się głównie mniejszymi ssakami i ptakami, a także owadami, nasionami i jagodami. Mieszka w dziuplach i szczelinach, które chronią młode przed innymi drapieżnikami.

Mongolska srebrna moneta w pełni oddaje piękno tego zwierzęcia. Dzięki zastosowaniu wysokiego reliefu wygląda ono bardzo realistycznie. Twórcom udało się oddać nawet fakturę jego futra. Elegancji dodają numizmatowi dwa kryształy Swarovskiego o niebieskiej barwie umieszczone w miejscach oczu sobola. Na górze rewersu widnieje napis Martes zibellina – łacińska nazwa tego ssaka. Elementy umieszczone na awersie zostały zaczerpnięte z flagi Mongolii. Moneta o nominale 500 tugrików została wybita w czystym srebrze próby 999/1000. Jej powierzchnia została poddana oksydacji, dzięki czemu zyskała wyjątkową ciemną barwę.

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt