Wiara, nadzieja, wytrwałość – to cechy, którymi można opisać naszych bohaterów. Stanęli w szeregach, aby walczyć o niepodległość Polski, nie dla siebie, a dla przyszłych pokoleń. 11 listopada 1918 roku Rada Regeneracyjna przekazała dowództwo Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Jest to symbol odzyskania wolności narodu i data przyjęta przez II RP jako dzień, w którym obchodzimy narodowe Święto Niepodległości. Na stulecie odzyskania niepodległości, Skarbnica Narodowa przygotowała kolekcjonerski rarytas – kopertę numizmatyczną. To rzadko spotykane połączenie numizmatyki i filatelistyki powstało we współpracy z Pocztą Polską. Jego długo wyczekiwaną premierę poprzedziło ponad pół roku intensywnych przygotowań.

Józef Piłsudski – Wielki Marszałek

Koperta numizmatyczna „100 lat Niepodległości Polski” stanowi niezwykły hołd złożony wielkiemu Polakowi – twórcy Legionów Polskich, Naczelnikowi Państwa, architektowi niepodległości naszej Ojczyzny – Józefowi Piłsudskiemu.

Życiorys Marszałka to niezwykła historia. W wieku zaledwie dwudziestu lat został zesłany na Syberię za swoje zaangażowanie w działania niepodległościowe. Pragnienie wolności, niezależności kraju i braku strachu przed okupantami, nie pozwoliło zapomnieć Piłsudskiemu, o co walczy. Już po odbyciu kary, wraz z Kazimierzem Sosnowskim w 1908 roku rozpoczął pracę nad tworzeniem specjalnych organizacji paramilitarnych, których efektem było powstanie w 1914 r. I Kompanii Kadrowej.

Po trzech latach działań, Piłsudskiego oraz Sosnowskiego aresztowano i umieszczono w magdeburskiej twierdzy. 8 listopada 1918 r. obaj zostali uwolnieni, a następnie wsiedli do pociągu jadącego do Warszawy. 10 listopada Marszałek dotarł do przyszłej stolicy. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna „wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju” przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu.

Srebrny medal na cześć Józefa Piłsudskiego

Sercem koperty kolekcjonerskiej jest medal okolicznościowy „100. Rocznica Odzyskania Niepodległości” wybity w czystym srebrze (próby 999/1000), w najwyższej jakości menniczej, w ścisłej limitacji 1918 egzemplarzy. Przepiękny projekt awersu i rewersu wyszedł spod ręki uznanych artystów i grawerów Andrzeja oraz Roussany Nowakowskich.

Na awersie przestawiono wizerunek Józefa Piłsudskiego z profilu. W otoku widnieje napis: „Naczelnik Państwa Józef Piłsudski”. Z kolei rewers prezentuje kompozycję granic Polski z 1918 roku i współczesnych, zwieńczoną stylizowaną sylwetką orła w koronie wzorowaną na godle II Rzeczpospolitej. Towarzyszy im monogram „RP”, oznaczający Rzeczpospolitą Polską. Dookoła został wybity napis: „100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. 1918-2018”.

 naczelnik_panstwa_1000x500 (002)

Więcej srebrnych medalihttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale

Koperta numizmatyczna

Medal znajduje się w specjalnie zaprojektowanej kopercie. W jej prawym górnym rogu znajduje się oficjalny znaczek Poczty Polskiej, który został wyemitowany na wyłączność Skarbnicy Narodowej. Jego projekt widnieje również na rewersie srebrnego medalu.

Koperta została ostemplowana oficjalnym datownikiem okolicznościowym Poczty Polskiej z Urzędu Pocztowego w Sulejówku. Projekt datownika ukazuje skrzyżowane buławy, czyli dawny symbol władzy hetmańskiej, który to od czasów II RP łączony jest ze stopniem Marszałka Polski. Poczta w Sulejówku nie została wybrana przypadkowo, bo to właśnie w tej podwarszawskiej miejscowości do dnia dzisiejszego stoi dom Marszałka – dworek „Milusin”. Dopełnieniem koperty jest zarys orzełka legionowego w prawym dolnym rogu.

Każda koperta ze srebrnym medalem posiada Certyfikat Autentyczności, który jest gwarantem parametrów numizmatu jak i innych elementów zestawu. Na każdej z kopert numizmatycznych widnieje także indywidualny numer.

naczelnik_1000x500 (002)

Więcej srebrnych medalihttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt