Jasna Góra w historii naszego narodu odegrała ogromną rolę. Miejsce to było świadkiem wielu tragicznych chwil. Jedną z najbardziej dramatycznych było oblężenie podczas potopu szwedzkiego w roku 1655.

Przez wieki to właśnie tu nasi rodacy zanosili swoje prośby i troski. Świadectwem wdzięczności często były różnego rodzaju dary i wyróżnienia. Jednym z najpiękniejszych jest znajdująca się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej podarowana przez Jana Pawła II – papieska Złota Róża. Została ona przekazana osobiście przez Ojca Świętego w czasie jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku.

http://www.tvp.pl/religia/programy-katolickie/papiez-jan-pawel-ii/wideo/zycie-i-pontyfikat-jana-pawla-ii/i-pielgrzymka-jana-pawla-ii-do-polski/41719

http://mojpapiez.pl/zdjecie/nr/1972/zlota_roza_i_przestrzelony_pas.html

Obecnie to niecodzienne wydarzenie zostało upamiętnione na srebrnej monecie, której światowa limitacja wynosi zaledwie 1000 egzemplarzy.

https://www.skarbnicanarodowa.pl/nowosci/jan-pawel-ii-w-holdzie-jasnej-gorze

Zwyczaj przekazywania złotych róż sięga X wieku, kiedy to odbyła się pierwsza wyprawa krzyżowa. Są one wyrazem niezwykłego szacunku i uznania ze strony papieży. Wystarczy wspomnieć, że podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II przyznał jedynie kilka takich róż. Przekazywane są on zazwyczaj kościołom, sanktuariom, władcom lub innym osobistościom.

Wśród sanktuariów, którym ofiarowano złotą różę znajdują się: sanktuarium Santa Casa w Loreto, sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie, sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, sanktuarium w Pistoi, Bazylika św. Piotra na Watykanie, sanktuarium w Nazarecie.

Papież Polak podczas swojego pontyfikatu ofiarował w Polsce jeszcze jedną złotą różę: Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jako ciekawostkę warto dodać, że podczas swojej wizyty w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu obecny papież Benedykt XVI ofiarował również papieską różę: spośród pozostałych wyróżnia się ona swoim czarnym kolorem.

http://pl.auschwitz.org/m/index.php?option=com_content&task=view&id=1400&Itemid=12