Czy pamiętacie legendę o królowej Bałtyku – Juracie albo opowieść o Lechu, Czechu i Rusie? Możecie je sobie przypomnieć dzięki Skarbnicy Narodowej. Okazją ku temu jest niezwykła kolekcja: „Baśnie i Legendy Polskie”, która prezentuje jedne z najciekawszych i najbardziej znanych polskich legend.

W skład kolekcji wchodzą cztery posrebrzane medale, przedstawiające wybrane baśnie i legendy – oprócz tych wspomnianym wyżej, w zestawie mamy jeszcze medal przedstawiający historię Warsa i Sawy oraz legendę o Hejnale Mariackim.

Każdy z numizmatów platerowany jest srebrem najwyższej próby 999/1000. Na szczególną uwagę zasługuje wygląd i unikalny format medali z zestawu, który zawdzięczają specjalnej technice bicia. Główny relief każdego z nich swoją fakturą przypomina niepowtarzalne linie papilarne.

Ponadto, dla uzyskania efektu trójwymiarowości, relief został celowo przesunięty względem płaszczyzny medalu. Tak, że jedna jego część znajduje się „wyżej” niż druga.

Rewers jest wspólny dla wszystkich medali i przedstawia tytuł kolekcji: „Baśnie i Legendy Polskie” oraz wizerunek dzieci czytających baśnie. Awersy zachwycają bogactwem szczegółów. A każdy z nich nawiązuje do jednej z czterech legend, której został poświęcony dany medal.

Monety są do nabycia w Skarbnicy Narodowej:

http://skarbnicanarodowa.pl/oferta-specjalna/basnie-i-legendy-polskie