Numizmatyka to hobby bliskie tysiącom osób na całym świecie. Nie ma się czemu dziwić. Monety to nie tylko środek płatniczy znany od lat, ale też niezwykłe świadectwo kultury i przemian zachodzących na świecie. Czy Ciebie również interesują monety kolekcjonerskie oraz obiegowe? A może dopiero nabierasz zainteresowania tą dziedziną? Oto kilka ciekawostek, które mogą Cię przekonać, że zbieranie monet to pasjonujące zajęcie!

Mimo upływu czasu, światowa i polska numizmatyka nieustannie się rozwijają. Pasjonatów przybywa, również tych w młodym pokoleniu. Nowe odkrycia pojawiają się z roku na rok. Poniżej przestawiamy kilka ciekawych faktów związanych z monetami. Przekonaj się, jak wciągające może być kolekcjonerstwo.

1 grudnia to Dzień Numizmatyków – zupełnie nieprzypadkowo

Skąd taka data? Właśnie na ten dzień roku 660 n.e. datuje się śmierć św. Eligiusza – złotnika, który pracował na dworze króla Franków – Chlotara II. Ten święty patronuje nie tylko osobom zbierającym złote i srebrne monety, ale także złotnikom oraz kowalom. Eligiusz pracował również w mennicy w Marsylii – gdzie do dziś odnajdywane są złote monety opatrzone jego imieniem na rewersie, czyli „ELIGI” – to niezwykle cenne numizmaty.

Pierwsze monety na świecie powstały…

… u zarania cywilizacji ludzkiej. Już tysiące lat temu ludzie poszukiwali środków płatniczych, które stanowiłyby substytut dla dóbr materialnych. Korzystano między innymi z muszelek, a także tabliczek wykonanych z jadeitu – znaleźć je można np. w wykopaliskach archeologicznych na terenach zajmowanych przez Majów. Już około 600 lat przed naszą erą pojawiły się monety w pełnym tego słowa znaczeniu. Pierwsze były bite ze stopu złota oraz srebra z domieszką odrobiny żelaza oraz miedzi.

Początki numizmatyki sięgają czasów starożytnego Rzymu

Monety od samego początku postrzegano jako coś więcej niż środek płatniczy. Jawiły się również jako małe dzieła sztuki – bo nimi były. Na pierwsze udokumentowane ślady kolekcjonowania monet można natrafić w kronikach z czasów Oktawiana Augusta – cezar miał zbierać stare monety rzymskie, jak również te odnalezione w krajach barbarzyńskich.

Największa moneta świata to…

W świecie monet rozmiar ma niewielkie znaczenie. Jednak wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, która jest największa. Rekord ustanowiono już w XXI wieku. Odkrycia tego dokonali Australijczycy, wybijając specjalną jednopensową monetę ze złota. Krążek waży aż tonę (sic!) i jest wart ok. 55 mln dolarów australijskich, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 180 mln zł! Na rewersie tej wyjątkowej monety znajduje się kangur.

Najdroższa polska moneta to…

Kosztowne są zarówno monety, jak i złote medale czy też srebrne medale kolekcjonerskie. Ale najcenniejszą spośród monet, jakie zostały wybite na ziemiach polskich, jest 100 dukatów Zygmunta III Wazy z 1621 roku. Istnieją jedynie 3 egzemplarze tego nominału na świecie, a jeden z nich, na aukcji w styczniu 2018 roku został sprzedany za kwotę 2 160 000 USD na aukcji w Stanach Zjednoczonych!

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek o numizmatach i świecie monet, zajrzyj do literatury i prasy fachowej. Szybko odkryjesz, jak pasjonująca jest ta dziedzina wiedzy!