Numizmatyka może być prawdziwą pasją, którą warto pielęgnować. Dotyczy to również obiektów naszych zainteresowań czyli pięknych monet i medali. Bardzo ważna jest ich konserwacja, czyszczenie oraz przechowywanie. Również oglądając i sprawdzając autentyczność okazów należy się z nimi delikatnie obchodzić. Jak odpowiednio dbać o monety i medale?

Niezbędne akcesoria

Lupa to podstawowe narzędzie każdego pasjonata. Przydaje się zarówno podczas zakupu nowych monet, jak i w domowym zaciszu. Do wyboru mamy wiele sprzętów. Bardzo popularna jest podświetlana lupa czołowa, która całkowicie uwalnia ręce. W terenie przydatna okazuje się lupa kieszonkowa, np. o powiększeniu 6x, 10x lub 20x. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Natomiast mikroskopy są dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na doskonałej optyce oraz chcemy zrobić zdjęcie powiększonej monety.

Każdy numizmatyk powinien również zaopatrzyć się w inne przydatne narzędzia niezbędne do pracy przy monetach. Przede wszystkim należy wymienić bawełniane rękawiczki, które ochronią numizmat przed zabrudzeniami (np. tłustymi palcami). Ponadto przydadzą się pęseta z gumowymi nakładkami, suwmiarka elektroniczna do określania średnicy monety oraz waga z dokładnością co najmniej 0.01 g.

W czym przechowywać numizmaty?

Monety kolekcjonerskie wymagają specjalnego traktowania. Bardzo ważne jest ich odpowiednie przechowywanie, by zachowały się w dobrym stanie przez wiele lat. Nie należy trzymać numizmatów w szufladzie lub w pudełkach, ponieważ mogą łatwo się porysować. Podstawową sprawą jest zabezpieczenie monet przed niebezpiecznymi dla nich substancjami, takimi jak ziemia, wilgoć, metale, niektóre plastiki. Również powietrze może być przyczyną powstawania korozji i śniedzienia. Srebrne medale czy złote monety pięknie prezentują się w ramkach kolekcjonerskich. Dzięki nim możemy oglądać jednocześnie awers i rewers. Równie często polecaną metodą przechowywania numizmatów są kapsuły ochronne dostosowane wielkością do średnicy monety. Możemy je również przechowywać w specjalnych klaserach z przezroczystymi przegródkami lub paletach z wyciętymi otworami. Jednak w przypadku palet możemy podziwiać okaz tylko z jednej strony.

Jak czyścić monety i medale?

Polska numizmatyka przeżywa dobry okres. Kolekcjonerzy mogą pochwalić się pięknymi zbiorami – złote i srebrne monety to chluba każdego z nich. Jednak należy pamiętać, że do każdego numizmatu należy podchodzić indywidualnie i w pierwszej kolejności ocenić jego stopień zabrudzenia, stan oraz rodzaj korozji. Nie każda moneta wymaga czyszczenia, szczególnie gdy jest pokryta równomierną ładną patyną. Usunięcie tej warstwy może doprowadzić do zniszczenia okazu, a nawet zaniżenia jego wartości. Zdrowa patyna jest w pewnym sensie certyfikatem autentyczności każdej monety. Ponadto chroni jej wnętrze przed szkodliwymi czynnikami.

Srebrne monety czy złote medale można z łatwością wyczyścić za pomocą delikatnego detergentu na przykład mydła wymieszanego z wodą. Nie należy jednak używać szczoteczek do zębów ponieważ może to skutecznie porysować okaz. Lepiej zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do czyszczenia numizmatów lub korzystać z czyścika nasączonego impregnatem. Warto pamiętać, że monet nigdy nie polerujemy, ani nie szorujemy ponieważ można łatwo zarysować ich powierzchnię. Jest to szczególnie ważne w przypadku monet bitych w technologii stempla lustrzanego.