Srebrny denar krzyżowców
Srebrny denar krzyżowców

Srebrny denar krzyżowców z Antiochii niezbyt często gości w zbiorach polskich kolekcjonerów. Warto jednak zwrócić uwagę na ten numizmat. Po raz pierwszy w historii mennictwa przedstawiono na nim postać rycerza w średniowiecznej zbroi.

Hełm i kolczuga z półksiężyców

Na monecie widzimy hełm nosowy – bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów ekwipunku wojskowego w dziejach Europy. Pojawił się już w IX wieku, a jego prosta konstrukcja z niewielkimi modyfikacjami sprawdzała się na polach bitew przez prawie 300 lat! Masywny blok żelaza opadający w dół hełmu, od czoła do szczęki, bronił przed uderzeniami mieczem. Hełm początkowo był zakończony w kształcie stożka. W okresie bicia monety, czyli połowie XIII stulecia, używano już głównie modeli o mniej spadzistym, ale za to bardzo wysokim sklepieniu.

Denar moneta przedstawia również kolejny ważny element stroju rycerza — kolczugę. Jej wzór na monecie składa się z półksiężyców, aby w symboliczny sposób podkreślić bliskowschodni charakter Antiochii. Po prawej stronie postaci rycerza w hełmie i kolczudze znajduje się pięcioramienna gwiazda, po lewej półksiężyc. Napis w otoku głosi: +BOAHVHDVS — Boemund.

Srebrny denar Krzyżowców posiada rewers, który zdobi krzyż typowy dla europejskich denarów z tego okresu. W jego lewym górnym kącie znajduje się półksiężyc skierowany w dół.

Wojna nasza powszechna i denar moneta

Przez wiele stuleci Normandzka armia była sprawną i budząca grozę machiną wojenną. Jej główną siłą byli wywodzący się ze szlacheckich rodów kawalerzyści. Celem ich życia była wojna lub przygotowania do niej. Główny element zbroi kawalerzysty to koszula z metalowych kółek (hauberk). Współcześnie znamy ją jako kolczugę lub zbroję kolczą. Posiadała nacięcia w kluczowych miejscach, ułatwiające wsiadanie i zsiadanie z konia. Jej uzupełnieniem był wykonany z tego samego materiału coif, czyli kaptur chroniący głowę.

Srebrny denar krzyżowców. Odwiedź stronę z ofertą

Ważną częścią uzbrojenia był także wspomniany wcześniej hełm nosowy. Hełmy dla książąt i arystokratów były bogato udekorowane kamieniami szlachetnymi w części chroniącej twarz. Charakterystyczna normańska tarcza przypominająca kształtem latawiec była z drewna obciągniętego skórą. Malowano ją w fantazyjne wzory. Główny element ofensywny uzbrojenia stanowiła kopia. Jednoręcznego miecza używano głównie w celach obronnych. Stosowanie zbroi było niezbędne, ale szybko osłabiało kawalerzystę, jej ciężar dawał się we znaki nawet najsilniejszym wojownikom. Normanowie zakładali ją więc dopiero przed walką. Taktyka i uzbrojenie były dostosowane do kultury prowadzenia wojny. Wojownicy mieli mierzyć się w umówionym miejscu w honorowej walce.

Boemund I. Srebrny denar krzyżowców
Hełm nosowy. Ilustracja

Srebrny denar krzyżowców z XII wieku i Boemund I

W 1098 roku wojska krzyżowców pod wodza Boemunda I zdobyli kluczowe gospodarczo miasto Antiochię, leżące na terenie dzisiejszej Turcji. Początkowo kolejni władcy miasta bili monety z brązu, wzorując się na bizantyjskich follisach. Dopiero panujący w latach 1163-1201 Boemund III, rozpoczął bicie srebrnej monety typu europejskiego na duża skalę Jego długie rządy to przede wszystkim okres rozwoju handlu i stabilizacji sytuacji politycznej w Księstwie Antiochii.

Powiązane artykuły

Na aukcji numizmatycznej w kwietniu 2021 r. złoty dinar Umajjadów osiągnął rekordową kwotę ponad 6 milionów dolarów amerykańskich .To niewątpliwie czyni go jedną z najdroższych złotych monet, jakie kiedykolwiek sprzedano. Numizmat datowany jest na rok 105 AH (kalendarza muzułmańskiego), czyli ok. 723-724 r. n. e. Cały artykuł na blogu

Długie życie i panowanie Mieszka III Starego (ok. 1122 – 1202), syna Bolesława Krzywoustego i Salomei z Bergu przypadło na niełatwy okres rozbicia dzielnicowego i rywalizacji o władzę. Gdy zmarł ojciec (1138) Mieszko objął Wielkopolskę, która aż do śmierci stanowiła jego główne dominium. Książę usilnie zabiegał o wzbogacenie swego skarbca. To zamiłowanie do brzęczącej monety sprawiło, że przypisuje mu się powiedzenie, że do prowadzenie polityki potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Ciekawostką numizmatyczną z jego czasów są brakteaty hebrajskie. Cały artykuł na blogu







1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.