Pieniądz nie zawsze miał formę banknotów lub monet jakich używamy współcześnie. Niekiedy przybierał zaskakujące kształty. Pieniądz cesarskich Chin miał formę złotej lub srebrnej sztabki przypominającej łódeczki. Nazywano je „yuanbao” lub „saisi” co oznaczało główny skarb lub cienki jedwab.

Yuanbao był rodzajem chińskiej waluty. Pojawił się jako środek wymiany w czasach dynastii Qin (III wiek p.n.e) i funkcjonował do końca cesarskich Chin i abdykacji ostatniego cesarza z dynastii Quing – Puyi w 1912 r.

Najpopularniejszym kształtem yuanbao były łódki, choć zdarzały się kwiaty, żółwie lub końskie kopyta. Sztabki służyły jako waluta pomocnicza w transakcjach o wysokiej wartości. Sztabek jednak nie emitował bank centralny czy też mennica centralna. Wykonywali je indywidualni złotnicy stąd różnica w ich wyglądzie. Stopniowo ich wagę zaczęto określać w taelach – chińskiej jednostce wagowej odpowiadającej ok. 40 g czystego srebra.

Od yuoanbao do yuana

Typowe wagi łódek wynosiły 50 taeli, 10 taeli, 5 taleli i 1 tael. O wartości sztabki informowała odciśnięta pieczęć. Ze względu na problemy monetarne takie jak: ogromne lokalne różnice w podaży pieniądza i kursach wymiany, wahania względnej wartości srebra i złota, oszustwa, inflacja i niepewność polityczna przy zmieniających się reżimach przyjął się wśród kupców zwyczaj noszenia własnych wag i sprawdzania rzeczywistej wagi sztabek.

Pieniądz cesarskich Chin. Sztabka/grzywna chińska w kształcie łódki
Sztabka/grzywna chińska w kształcie łódki (50 tael), Guangxu, Cesarstwo Chin, 1901, Rosyjsko-Chiński Bank Azjatycki, Szanghaj, Muzeum Narodowe w Warszawie, fot. Andrzej Romanowski

Wspomnieniem yuanbao jest współczesna nazwa chińskiej waluty – yuan. Ich kształt symbolizuje dobrobyt i bogactwo i często pojawia się na dekoracjach noworocznych. Wykonane ze złotego lub srebrnego papieru yuanbao można spalić na grobach przodków podczas święta duchów. Niektóre mennice nadal wybijają monety inwestycyjne o tradycyjnym kształcie chińskich łódek.    

Powiązane artykuły

Na aukcji numizmatycznej w kwietniu 2021 r. złoty dinar Umajjadów osiągnął rekordową kwotę ponad 6 milionów dolarów amerykańskich .To niewątpliwie czyni go jedną z najdroższych złotych monet, jakie kiedykolwiek sprzedano. Numizmat datowany jest na rok 105 AH (kalendarza muzułmańskiego), czyli ok. 723-724 r. n. e. Więcej na naszym blogu.

Wybierzmy się myślami na wycieczkę do Lacjum, krainy leżącej w sercu Półwyspu Apenińskiego nad brzegami Tybru. Krajobraz tego turystycznego raju jest bardzo różnorodny – od terenów górzystych, płaskowyżów i nizin, przez zielone lasy, po wybrzeże ozdobione skałami i złotym piaskiem. Dziś stolicą regionu jest Rzym, miasto-legenda, największe muzeum pod gołym niebem na świecie. Dookoła, we wszystkich kierunkach, rozprzestrzeniają się wspaniałe winnice i gaje oliwne. 2500 lat temu to właśnie tu ukuto termin pieniądza. Więcej na blogu Kroniki Numizmatyczne.