George Washington na srebrnej półdolarówce

George Washington (Jerzy Waszyngton, 1732-1799) bez wątpienia należy do grona najbardziej znaczących postaci, które wpłynęły na losy Ameryki Północnej. Określany jest jako jeden z „ojców założycieli” USA ze względu na wielowymiarową działalność w trakcie formowania Stanów Zjednoczonych. Został upamiętniony niezliczonymi pomnikami i tablicami. Jego nazwiskiem nazwano również nową stolicę kraju. Podobizna prezydenta ozdobiła banknoty a w 1982 r. trafiła na srebrną półdolarówkę.

Jerzy Waszyngton zasługi dla historii stanów zjednoczonych

Gilbert Stewart, „Portret Jerzego Waszyngtona”, 1795, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, USA, źródło: Wikipedia/wersja angielska/

George Washington Pierwszy na wojnie, pierwszy w pokoju, pierwszy w sercach rodaków

George Washington służył swemu krajowi jako polityk, mąż stanu i dowódca wojskowy. Prowadził naród do walki o wyzwolenie spod dominacji brytyjskiej. Przewodniczył komisji konstytucyjnej, która odpowiadała za przygotowania i uchwalenie pierwszej nowoczesnej konstytucji na świecie. W latach 1789 – 1797 jako pierwszy piastował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, wybierany nań na dwie kadencje.

Gdy wybuchła wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych Waszyngton otrzymał dowództwo Armii Kontynentalnej. Wsławił się zwycięstwami m.in. pod Princeton i Saratogą. W 1781 r. był jednym z dowódców zwycięskiej bitwy pod Yorktown, która okazała się ostatnim wielkim starciem podczas wojny niepodległościowej.

Zasługą Waszyngtona było sprawne zorganizowanie rządu, dobrze finansowanego i postawa bezstronności wobec zaciekłej rywalizacji członków gabinetu Thomasa Jeffersona (późniejszego trzeciego prezydenta USA) i Alexandra Hamiltona (pierwszego Sekretarz Skarbu USA). Podczas rewolucji francuskiej Waszyngton deklarował politykę neutralności kraju.

moneta George Washington

Junius Brutus Stearns, “Jerzy Waszyngton jako farmer w Mount Vernon”, 1851, Virginia Museum of Fine Arts, Richmond, USA, źródło: Wikipedia/wersja angielska/

Jerzy Waszyngton zasługi dla historii Stanów Zjednoczonych

Pierwszy prezydent USA posiadał niewolników i wbrew swoim poglądom w tej kwestii popierał środki, które utrwalały istniejący stan rzeczy. Czynił to dla zachowania jedności państwa. Ostatecznie uwolnił swoich niewolników testamentem z 1799 r. Dążył do asymilacji rdzennych mieszkańców z kulturą anglo-amerykańską, a jednocześnie zwalczał opór tubylców w momentach konfliktów.

Należał do kościoła anglikańskiego. Aktywnie działał w masonerii. Jako prezydent opowiadał się za szeroko pojętą wolnością religijną. Po śmierci mówiono o nim, że był „pierwszy na wojnie, pierwszy w pokoju, pierwszy w sercach rodaków”. Historycy uważają go za jednego z najwybitniejszych prezydentów USA. Został upamiętniony niezliczonymi pomnikami, jego wizerunek trafił na banknoty i monety. W 1791 r. nowe „miasto federalne”, czyli stolicę USA nazwano Waszyngton na jego cześć. On sam dwa lata później wmurował kamień węgielny pod budowę Kapitolu, siedziby najwyższych władz federalnych.

George Washington - posiadłość w Mount Vernon
Posiadłość Jerzego Waszyngtona „Mount Vernon”, źródło: Wikipedia/wersja angielska/

Mount Vernon – posiadłość amerykańskiego dżentelmena

Jednym z najbardziej znanych miejsc związanych z Jerzym Waszyngtonem jest rezydencja Mount Vernon w stanie Wirginia, nad rzeką Potomak, gdzie podziwiać można oryginale wnętrza z epoki. Budowę skromnego domu rozpoczął w 1734 r. Augustyn Waszyngton, ojciec przyszłego prezydenta. Jerzy przejął posiadłość w 1754 r. i przez czterdzieści lat stworzył elegancką, wygodną siedzibę o dwudziestu jeden pokojach jaką można oglądać do dziś. Prezydent nadzorował każdą przebudowę i modernizację, decydował o wszystkich elementach dekoracji. Był świadom, że stanowi wzór dla współobywateli, dlatego styl architektoniczny domu miał podkreślać jego pozycję jako dżentelmena z Wirginii i przywódcy narodu. Prezydent, po śmierci, spoczął na terenie ukochanej posiadłości wraz z rodziną.

Mennica USA upamiętnia 250. rocznicę urodzin pierwszego prezydenta

Przypadającą w 1982 r. dwieście pięćdziesiątą rocznicę urodzin Jerzego Waszyngtona postanowiono upamiętnić wybiciem okolicznościowej, srebrnej monety półdolarowej. Projekt zlecono Elizabeth Jones (ur. 1931), która w latach 1981 – 1991 piastowała funkcję jedenastego z rzędu, głównego grawera mennicy USA.

Jones była pierwszą kobietą w historii Stanów Zjednoczonych, która została głównym grawerem mennicy państwowej. W chwili otrzymania nominacji z rąk prezydenta Ronalda Regana liczyła czterdzieści sześć lat, czyli jak na standardy związane z tą funkcją była osobą stosunkowo młodą. Cieszyła się jednak reputacją doskonałego medaliera i zdobyła światowe uznanie. Wypracowała charakterystyczny styl, który określano jako „delikatnie abstrakcyjny”.

Srebrna półdolarówka z podobizną Jerzego Waszyngtona, projekt Elisabeth Jones, 1982, źródło: Wikipedia/wersja angielska/

In God We Trust, moneta George Washington

Elisabeth Jones odegrała znaczącą rolę w emisji amerykańskich monet okolicznościowych. Jednym z najpopularniejszych tego typu numizmatów, wybitym w 1982 r., była niewątpliwie srebrna półdolarówka z Jerzym Waszyngtonem. Rok później Jones zaprojektowała srebrną monetę dolarową upamiętniająca igrzyska olimpijskie w Los Angeles.

Srebrną półdolarówkę z Waszyngtonem wybito w dwóch mennicach, w Denver i San Francisco. Moneta zawierała 90% srebra i była pierwszym od 1964 r. amerykańskim numizmatem o tak wysokiej zawartości kruszcu.

Awers monety przedstawia Waszyngtona w mundurze, na koniu. Obok napis: „Liberty” (wolność). W otoku imię i nazwisko portretowanego: GEORGE WASHINGTON oraz informacja o rocznicy urodzin prezydenta i data emisji: 250TH ANNIVERSARY OF BIRTH·1982

Na rewersie widnieje posiadłość Waszyngtona – Mount Vernon. Poniżej orzeł heraldyczny z godła USA. W otoku nazwa emitenta: UNITED STATES OF AMERICA, motto: „In God we trust” (W Bogu pokładamy nadzieję) oraz nominał: HALF DOLLAR.

Powiązane artykuły

Zabójstwo Kennedy’ego (22 listopada 1963) to niewątpliwie jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennych dziejach Stanów Zjednoczonych. Wiadomość o zamachu lotem błyskawicy obiegła amerykańskie i światowe agencje prasowe wywołując ogromny szok, zwłaszcza wśród Amerykanów. Wybita rok później srebrna półdolarówka z podobizną JFK stała się jedną z najpopularniejszych monet w dziejach USA. Więcej na naszym blogu

Dolar – symbol rozwoju i obiekt pożądania. Bity w złocie, srebrze i stopie nieszlachetnych medali. W 1926 roku, z okazji 150-rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości wyemitowano jednak monetę unikalną i szczególną zarazem. Pojawiły się na niej głowy dwóch prezydentów – Jerzego Waszyngtona, który nie był sygnatariuszem dokumentu i… urzędującego prezydenta Calvina Coolidge’a, który na numizmacie znalazł się nielegalnie. Więcej informacji na blogu Kroniki Numizmatyczne

1 KOMENTARZ

  1. […] George Washington (Jerzy Waszyngton, 1732-1799) bez wątpienia należy do grona najbardziej znaczących postaci, które wpłynęły na losy Ameryki Północnej. Określany jest jako jeden z „ojców założycieli” USA ze względu na wielowymiarową działalność w trakcie formowania Stanów Zjednoczonych. Został upamiętniony niezliczonymi pomnikami i tablicami. Jego nazwiskiem nazwano również nową stolicę kraju. Podobizna prezydenta ozdobiła banknoty a w 1982 r. trafiła na srebrną półdolarówkę. Więcej na naszym blogu […]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.