George Washington na srebrnej półdolarówce

George Washington (Jerzy Waszyngton, 1732-1799) bez wątpienia należy do grona najbardziej znaczących postaci, które wpłynęły na losy Ameryki Północnej. Określany jest jako jeden z „ojców założycieli” USA ze względu na wielowymiarową działalność w trakcie formowania Stanów Zjednoczonych. Został upamiętniony niezliczonymi pomnikami i tablicami. Jego nazwiskiem nazwano również nową stolicę kraju. Podobizna prezydenta ozdobiła banknoty a w 1982 r. trafiła na srebrną półdolarówkę.

George Washington - portret namalowany przez Gilberta Stewarta

Gilbert Stewart, „Portret Jerzego Waszyngtona”, 1795, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, USA, źródło: Wikipedia/wersja angielska/

George Washington Pierwszy na wojnie, pierwszy w pokoju, pierwszy w sercach rodaków

George Washington służył swemu krajowi jako polityk, mąż stanu i dowódca wojskowy. Prowadził naród do walki o wyzwolenie spod dominacji brytyjskiej. Przewodniczył komisji konstytucyjnej, która odpowiadała za przygotowania i uchwalenie pierwszej nowoczesnej konstytucji na świecie. W latach 1789 – 1797 jako pierwszy piastował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, wybierany nań na dwie kadencje.

Gdy wybuchła wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych Waszyngton otrzymał dowództwo Armii Kontynentalnej. Wsławił się zwycięstwami m.in. pod Princeton i Saratogą. W 1781 r. był jednym z dowódców zwycięskiej bitwy pod Yorktown, która okazała się ostatnim wielkim starciem podczas wojny niepodległościowej.

Zasługą Waszyngtona było sprawne zorganizowanie rządu, dobrze finansowanego i postawa bezstronności wobec zaciekłej rywalizacji członków gabinetu Thomasa Jeffersona (późniejszego trzeciego prezydenta USA) i Alexandra Hamiltona (pierwszego Sekretarz Skarbu USA). Podczas rewolucji francuskiej Waszyngton deklarował politykę neutralności kraju.

George Washington jako farmer

Junius Brutus Stearns, “Jerzy Waszyngton jako farmer w Mount Vernon”, 1851, Virginia Museum of Fine Arts, Richmond, USA, źródło: Wikipedia/wersja angielska/

Pierwszy prezydent USA posiadał niewolników i wbrew swoim poglądom w tej kwestii popierał środki, które utrwalały istniejący stan rzeczy. Czynił to dla zachowania jedności państwa. Ostatecznie uwolnił swoich niewolników testamentem z 1799 r. Dążył do asymilacji rdzennych mieszkańców z kulturą anglo-amerykańską, a jednocześnie zwalczał opór tubylców w momentach konfliktów.

Należał do kościoła anglikańskiego. Aktywnie działał w masonerii. Jako prezydent opowiadał się za szeroko pojętą wolnością religijną. Po śmierci mówiono o nim, że był „pierwszy na wojnie, pierwszy w pokoju, pierwszy w sercach rodaków”. Historycy uważają go za jednego z najwybitniejszych prezydentów USA. Został upamiętniony niezliczonymi pomnikami, jego wizerunek trafił na banknoty i monety. W 1791 r. nowe „miasto federalne”, czyli stolicę USA nazwano Waszyngton na jego cześć. On sam dwa lata później wmurował kamień węgielny pod budowę Kapitolu, siedziby najwyższych władz federalnych.

George Washington - posiadłość w Mount Vernon
Posiadłość Jerzego Waszyngtona „Mount Vernon”, źródło: Wikipedia/wersja angielska/

Mount Vernon – posiadłość amerykańskiego dżentelmena

Jednym z najbardziej znanych miejsc związanych z Jerzym Waszyngtonem jest rezydencja Mount Vernon w stanie Wirginia, nad rzeką Potomak, gdzie podziwiać można oryginale wnętrza z epoki. Budowę skromnego domu rozpoczął w 1734 r. Augustyn Waszyngton, ojciec przyszłego prezydenta. Jerzy przejął posiadłość w 1754 r. i przez czterdzieści lat stworzył elegancką, wygodną siedzibę o dwudziestu jeden pokojach jaką można oglądać do dziś. Prezydent nadzorował każdą przebudowę i modernizację, decydował o wszystkich elementach dekoracji. Był świadom, że stanowi wzór dla współobywateli, dlatego styl architektoniczny domu miał podkreślać jego pozycję jako dżentelmena z Wirginii i przywódcy narodu. Prezydent, po śmierci, spoczął na terenie ukochanej posiadłości wraz z rodziną.

Mennica USA upamiętnia 250. rocznicę urodzin pierwszego prezydenta

Przypadającą w 1982 r. dwieście pięćdziesiątą rocznicę urodzin Jerzego Waszyngtona postanowiono upamiętnić wybiciem okolicznościowej, srebrnej monety półdolarowej. Projekt zlecono Elizabeth Jones (ur. 1931), która w latach 1981 – 1991 piastowała funkcję jedenastego z rzędu, głównego grawera mennicy USA.

Jones była pierwszą kobietą w historii Stanów Zjednoczonych, która została głównym grawerem mennicy państwowej. W chwili otrzymania nominacji z rąk prezydenta Ronalda Regana liczyła czterdzieści sześć lat, czyli jak na standardy związane z tą funkcją była osobą stosunkowo młodą. Cieszyła się jednak reputacją doskonałego medaliera i zdobyła światowe uznanie. Wypracowała charakterystyczny styl, który określano jako „delikatnie abstrakcyjny”.

Srebrna półdolarówka z podobizną Jerzego Waszyngtona, projekt Elisabeth Jones, 1982, źródło: Wikipedia/wersja angielska/

Elisabeth Jones odegrała znaczącą rolę w emisji amerykańskich monet okolicznościowych. Jednym z najpopularniejszych tego typu numizmatów, wybitym w 1982 r., była niewątpliwie srebrna półdolarówka z Jerzym Waszyngtonem. Rok później Jones zaprojektowała srebrną monetę dolarową upamiętniająca igrzyska olimpijskie w Los Angeles.

Srebrną półdolarówkę z Waszyngtonem wybito w dwóch mennicach, w Denver i San Francisco. Moneta zawierała 90% srebra i była pierwszym od 1964 r. amerykańskim numizmatem o tak wysokiej zawartości kruszcu.

Awers monety przedstawia Waszyngtona w mundurze, na koniu. Obok napis: „Liberty” (wolność). W otoku imię i nazwisko portretowanego: GEORGE WASHINGTON oraz informacja o rocznicy urodzin prezydenta i data emisji: 250TH ANNIVERSARY OF BIRTH·1982

Na rewersie widnieje posiadłość Waszyngtona – Mount Vernon. Poniżej orzeł heraldyczny z godła USA. W otoku nazwa emitenta: UNITED STATES OF AMERICA, motto: „In God we trust” (W Bogu pokładamy nadzieję) oraz nominał: HALF DOLLAR.

Powiązane artykuły

Zabójstwo Kennedy’ego (22 listopada 1963) to niewątpliwie jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennych dziejach Stanów Zjednoczonych. Wiadomość o zamachu lotem błyskawicy obiegła amerykańskie i światowe agencje prasowe wywołując ogromny szok, zwłaszcza wśród Amerykanów. Wybita rok później srebrna półdolarówka z podobizną JFK stała się jedną z najpopularniejszych monet w dziejach USA. Więcej na naszym blogu

Dolar – symbol rozwoju i obiekt pożądania. Bity w złocie, srebrze i stopie nieszlachetnych medali. W 1926 roku, z okazji 150-rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości wyemitowano jednak monetę unikalną i szczególną zarazem. Pojawiły się na niej głowy dwóch prezydentów – Jerzego Waszyngtona, który nie był sygnatariuszem dokumentu i… urzędującego prezydenta Calvina Coolidge’a, który na numizmacie znalazł się nielegalnie. Więcej informacji na blogu Kroniki Numizmatyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj