Świat monet jest niezwykle pasjonujący. W końcu niosą one za sobą znacznie większą wartość niż tylko pieniężną. Intryguje zarówno ich historia, jak i podróż, którą odbyły, a także wzornictwo czy kontekst kulturowo-obyczajowy. Aby jednak odkryć te wszystkie niuanse, warto sięgnąć do źródeł. Dla osób, których pasją jest numizmatyka, najlepszym z nich są czasopisma tematyczne.

Choć polska numizmatyka wydaje się dość ekskluzywną dziedziną wiedzy i nietuzinkowym hobby, na rynku wydawniczym można znaleźć co najmniej kilka czasopism poświęconych tej tematyce. To właśnie w nich warto poszukiwać informacji o historii n22umizmatów, takich jak złote monety z czasów cesarstwa austro-węgierskiego czy srebrne medale, jak również o tym, jakie nowe monety kolekcjonerskie pojawiły się na rynku. Dlaczego tam? Bo choć numizmatyka staje się coraz bardziej nowoczesna, a dyskusje specjalistów przeniosły się w dużej mierze do przestrzeni wirtualnej, to ta „papierowa” jest nośnikiem pogłębionych informacji.

Pytanie więc nie „czy”, ale po jakie czasopisma sięgnąć. Oto nasze top 3.

„Wiadomości Numizmatyczne” – wydawane od ponad 60 lat

Pierwszy numer „Wiadomości Numizmatycznych” ukazał się już w 1957 roku. Można więc śmiało powiedzieć, że wśród pasjonatów tej dziedziny to pozycja niemal kultowa. Periodyk na początku był wydawany przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne, a następnie przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne. Dziś, jako czasopismo naukowe, jest wydawane pod patronatem Komitetu Nauk Historycznych PAN – to najlepsza rekomendacja, jakiej można mu udzielić.

W tym półroczniku możesz znaleźć szeroką gamę informacji dotyczących numizmatyki polskiej, jak również zagranicznej – w tym fascynujące i pełne naukowych analiz artykuły dotyczące najnowszych odkryć archeologicznych czy zagadek z dziedziny numizmatyki.

„Przegląd Numizmatyczny” – także dla początkujących

O ile „Wiadomości Numizmatyczne” są wydawnictwem stricte naukowym, o tyle już „Przegląd Numizmatyczny” jest otwarty na znacznie szersze grono czytelników. Oznacza to, że sięgnąć po niego mogą również amatorzy oraz osoby, które okazjonalnie interesują się wyjątkowym światem monet. Magazyn jest wydawany od 1993 roku, a więc od ponad 25 lat. Dużym atutem jest fakt, iż w każdym numerze publikowany jest aktualny cennik monet polskich bitych od 1916 roku – to informacja, która może być bardzo przydatna.

„Monety i Historia” – nowoczesny magazyn dla każdego

I dla ekspertów, i dla amatorów – młody magazyn „Monety i Historia” wydawany przez Skarbnicę Narodową to najnowsza pozycja wydawnicza na rynku magazynów numizmatycznych. I choć pojawiła się niedawno, bo na jesieni 2018 roku, prezentuje się bardzo obiecująco. Dlaczego? Ponieważ wprowadza publikacje numizmatyczne w XXI wiek. Z jednej strony wiele tu artykułów historycznych, które prezentują pasjonujące dzieje rozmaitych monet i ich twórców. Z drugiej – na świat numizmatyki periodyk spogląda w szerszym kontekście. Znaleźć w nim można artykuły analizujące artystyczny wymiar monet czy sposób ich projektowania, jak też mnóstwo porad praktycznych (niezbędnych zwłaszcza początkującym kolekcjonerom). Pismo można z łatwością zamówić online.