Okres między momentem odzyskania przez Polskę niepodległości a wybuchem II wojny światowej to niezwykle burzliwy i fascynujący czas w dziejach naszego kraju. Pasjonuje wiele – zarówno pod kątem politycznym, jak i społecznym czy kulturowym. Warto przyjrzeć się też symbolice charakterystycznej dla tych trzech dekad. Ważną rolę odgrywała w nim postać Polonii, co odzwierciedla m.in. polska numizmatyka.

Motyw Polonii powtarza się w XX-leciu międzywojennym niezwykle często. Znaleźć go można szczególnie łatwo na numizmatach z tamtego okresu, czego najlepszym dowodem jest jej obecność na awersie wówczas wyemitowanej 10-złotowej monety. Charakterystyczny kobiecy profil trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Kim jednak była Polonia?

Polonia, czyli kto?

Amerykanie mają swoją Columbię, mieszkańcy Wysp Brytyjskich – Britannię, Francuzi – Mariannę, Niemcy – Germanię, a my – Polonię. To personifikacja polskiej tożsamości narodowej. Symbol naszego ducha narodowego i wartości, jakie wiążą się z byciem Polakiem. To piękna alegoria, która niesie za sobą potężny ładunek kulturowy oraz tradycjonalny.

Z postacią Polonii „mierzyli się” najwięksi polscy artyści. Jej wizerunek utrwalili w swych dziełach między innymi: Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Jan Matejko czy Jan Styka. W interpretacji każdego z wybitnych twórców wygląda nieco inaczej. Zawsze jednak prezentuje się dumnie, niczym matka narodu, symbolizując idee takie jak nadzieja, zwycięstwo czy duch walki. Dodawała sił do działania w czasach zaborów, a po wojnie stała się symbolem odrodzenia Polski. Fascynuje po dziś dzień, również twórców sztuki nowoczesnej. Warto więc zwrócić na nią uwagę i odszukać ją w dziełach, które otaczają nas na co dzień.

Gdzie szukać Polonii współcześnie?

Dziś wizerunek Polonii prezentują między innymi wyjątkowe medale oraz monety kolekcjonerskie. Dobrym przykładem są tu srebrne medale „Polonia 2019”. To wyjątkowo piękny symbol, wydany niedługo po 100-leciu niepodległości naszego kraju.

Medal ten:

  • powstał z czystego srebra wysokiej próby (999/1000),
  • jest ściśle limitowanym numizmatem – wyprodukowano wyłącznie 25 000 egzemplarzy,
  • jest wykonany techniką stempla lustrzanego, która gwarantuje jego najwyższą jakość menniczą.

Najistotniejsza jest jednak wartość artystyczna i symboliczna tego wyjątkowego numizmatu. Na jego awersie znajduje się wizerunek Polonii. Kobieca postać z tarczą ozdobioną godłem narodowym oraz gałązką oliwną w dłoni utożsamia najpiękniejsze wartości, jakie nam towarzyszą. U jej stóp znajduje się orzeł. Pojawia się również piękne motto po łacinie „Polonia nostra mater est” – „Polonia (Polska) jest naszą matką”, które doskonale wpisuje się w patriotycznego ducha.

Rewers medalu prezentuje orła białego (w stylu inspirowanym tym międzywojennym), obramowanego przez stylizowane skrzydła husarskie. Jest to piękny symbol i artefakt, którym szczycić się może polska numizmatyka. Warto go zamówić, aby uzupełnić kolekcję o wyjątkowy element o ponadczasowym znaczeniu.