Pasjonuje Cię historia pieniędzy? Numizmatyka to Twoje hobby? Aby pogłębić wiedzę ekspercką z tego zakresu, koniecznie śledź na bieżąco prasę branżową. Warto wiedzieć, że na rynku wydawniczym, poza klasycznymi i znanymi od lat czasopismami naukowymi, pojawił się też magazyn „Monety i Historia”. To publikacja, która zaciekawi zarówno początkujących numizmatyków, jak i ekspertów.

Pierwszy numer magazynu „Monety i Historia” ukazał się jesienią 2018 roku. Bogato ilustrowany periodyk wydany przez Skarbnicę Narodową koncentruje się na tym, co najciekawszego do zaoferowania ma polska i światowa numizmatyka. Na pasjonatów historii monet i pieniądza czeka kilkadziesiąt stron przygotowanych przez ekspertów tekstów, które zgłębiają tę tematykę w szerokim kontekście.

Jakie informacje znajdziesz w „Monetach i Historii”?

Periodyk został podzielony na kilka działów, w których publikowane są artykuły tematyczne. Są one poświęcone zagadnieniom takim jak:

  • wydarzenia oraz monety, które zmieniły świat – eksperci prezentują m.in. srebrne i złote monety, a także te z innych kruszców, które nabrały wyjątkowego wymiaru historycznego i symbolicznego,
  • polska numizmatyka – możesz się dowiedzieć zarówno o najciekawszych odkryciach związanych z monetami, które poczyniono na terenie Polski, jak również o interesujących numizmatach, np. złotych medalach wybitych w ostatnim czasie,
  • numizmatyka światowa – możesz tu poznać m.in. historię hiszpańskich dolarów, złotych escudo czy poczytać o odkryciach archeologicznych na świecie,
  • vademecum kolekcjonera – w nim możesz znaleźć również praktyczne informacje, np. o tym, jak przechowywać monety kolekcjonerskie i je pielęgnować,
  • nowinki ze świata numizmatyki – to dział dla tych, którzy chcą wzbogacać swoje kolekcje o wszystkie nowości pojawiające się na rynku.

Czy „Monety i Historia” to magazyn tylko dla pasjonatów monet?

I tak, i nie. Z jednej strony w periodyku znajdują się teksty specjalistyczne, poświęcone niemal wyłącznie historii pieniądza oraz numizmatyce. Magazyn przybrał jednak popularnonaukową postać. Lekturze z przyjemnością oddadzą się również pasjonaci historii, dawnych dziejów, tradycji i obyczajów.

Magazyn ten można również zaproponować młodszym czytelnikom. To dobry sposób na to, aby zarazić nastolatków bakcylem numizmatyki i rozbudzić w nich tę niezwykłą pasję. Jeśli więc jesteś pasjonatem i kolekcjonujesz np. srebrne monety, srebrne medale i inne numizmaty – podziel się zainteresowaniami ze swoim dzieckiem.

Aby przekonać się o tym, że zawartość prezentowanego magazynu jest dla Ciebie, najlepiej po prostu zamów najnowszy numer i sprawdź, co ma do zaoferowania. Kto wie? Może szybko zaprenumerujesz ten nietuzinkowy periodyk?