Świat monet może wciągać bez reszty. W tych niewielkich krążkach kryje się bowiem niezwykła historia sprzed wieków. Są nie tylko piękne, ale też intrygują nietuzinkowym wzornictwem. Zastanawiasz się, gdzie obejrzeć najciekawsze złote monety czy inne okazy, jakimi może pochwalić się światowa lub polska numizmatyka? Oto 5 muzeów, do których warto się wybrać.

Kolekcje monet można znaleźć w tysiącach muzeów na całym świecie – zarówno tych doskonale znanych, jak i zupełnie niewielkich i kameralnych. Oto kilka, które powinny się znaleźć na liście must-see każdego numizmatyka.

1. Muzeum Narodowe w Warszawie

Kolekcja monet w Warszawskim Muzeum Narodowym może imponować i pochłonie fanów numizmatyki na długie godziny. Co przyciąga miłośników tej dziedziny na ekspozycję? Najcenniejszą w kolekcji monetą jest Oktodrachma Derronów. Monetę znaleziono na terenie dzisiejszej Macedonii, nad jeziorem Dojran. Została wybita przez plemię została Derronów, którego tradycje mennicze sięgają VI wieku p.n.e. Osiem drachm – bo taka jest jej wartość– było w czasach jej wybicia kolosalną sumą. Dlatego podejrzewa się, że moneta była stworzona do zapłaty perskich podatków.

Odwiedzając Muzeum Narodowe w Warszawie należy przyjrzeć się również kolekcjom z czasów rzymskich, a także monetom longobardzkim, niemieckim czy anglosaskim z różnych okresów historycznych. Prawdziwą gratką dla fanów polskiej numizmatyki będą denary z czasów Bolesława Chrobrego.

2. British Museum w Londynie

Muzeum Brytyjskie w Londynie jest jednym z najważniejszych muzeum Zjednoczonego Królestwa. W nim czeka kolekcja monet oraz banknotów z całego świata i z niemal wszystkich okresów w dziejach ludzkości. Znajdziesz tutaj więc zarówno chińskie monety z czasów starożytnych, złote monety z czasów rzymskich, srebrne monety z okresu średniowiecza, jak i najnowsze serie walut, które obowiązują obecnie. Nie przegap wizyty na tej ekspozycji podczas podróży do stolicy UK i koniecznie wpisz na listę atrakcji Brytyjskie Muzeum w Londynie.

3. Gabinet Numizmatyczny Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Działa nieprzerwanie od 1981 roku i zgromadził szeroką gamę numizmatów polskich oraz zagranicznych. W kolekcji znajdują się zarówno „pełnowartościowe” monety, jak również brakteaty (monety wybijane jednostronnie), klipy (monety o kształcie czworokątnym), a także złote medale, odważniki do monet, szalki wag menniczych, liczmany czy żetony. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku wyróżnia się ciekawostką w zbiorach, którą jest kolekcja monet fałszywych – podrabianych już w czasach starożytnych. Fani rzadkich zbiorów docenią zaś kolekcję monet wczesnośredniowiecznych.

4. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie inaczej Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej. Kolekcja Hutten-Czapskiego budziła zainteresowanie już w XIX wieku. To ona dała początek zbiorom krakowskiego muzeum. Dziś można w niej oglądać m.in. monety z greckiego okresu archaicznego, denary pierwszych Piastów,  brakteaty Mieszka III, a także najstarsze polskie monety ze złota. Unikatem na światową skalę jest denar wybity za czasów Bolesława Chrobrego z napisem „GNEZDVN CIVITAS” – przypuszczalnie wybite z okazji zjazdu gnieźnieńskiego.

W Krakowie warto się również wybrać do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Sukiennicach, gdzie można podziwiać ciekawą kolekcję numizmatów z okresu kilku stuleci.

5. Pracownia Numizmatyczna Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Muzeum archeologiczne w Poznaniu posiada kolekcję numizmatów, której lwią część stanowią monety pochodzące z regionu Wielkopolski, który był przecież kolebką państwowości polskiej. Dlatego można tutaj znaleźć np. zupełnie unikatowe monety z czasów Bolesława Chrobrego, a przy okazji przyjrzeć się rekonstrukcji warsztatu mincerskiego ze średniowiecza.

Pamiętaj, że to tylko kilka spośród tysięcy muzeów, gdzie można podziwiać również monety kolekcjonerskie, srebrne medale, a także inne środki płatnicze, które powstawały na przestrzeni dziejów. Odkryj ich historię i przekonaj się, jak jest niezwykła!