Monety to środek płatniczy, z którego zaczęliśmy korzystać tysiące lat temu. Pomimo upływu czasu, nadal z nich korzystamy każdego dnia. To jednak nie wszystko. W monetach kryje się wyjątkowa historia. To one są jej świadectwem i nośnikiem często zapomnianych już symboli. Dlatego gdy podczas badań archeologicznych zostaną odkryte zupełnie nowe srebrne czy złote monety, wiadomości o odkryciach ekscytują zarówno fanów numizmatyki, jak i pasjonatów historii.

Zastanawiasz się, jakie ciekawe numizmaty zostały odkryte w ostatnich latach? Oto trzy ciekawe znaleziska, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Srebrne monety znalezione w Gruzji

Podczas prowadzenia wykopalisk w forcie Apsaros, polsko-gruziński zespół archeologów odkrył srebrne i wykonane z brązu monety z czasów rzymskich. To numizmaty pochodzące z początku naszej ery – najstarsze wybito za panowania cesarza Hadriana (na początku II w n.e.), najmłodsze zaś w czasach Septymiusza Sewera, a więc na przełomie II i III w n.e. Badacze podejrzewają, że znaleziska są jedynie częścią większej kolekcji i nadal prowadzą prace – oczekując, że dotrą do znacznie bardziej wartościowego skarbu.

Wszystkie monety, które znaleziono na miejscu, pochodzą najprawdopodobniej z Kapadocji (dzisiejsza Turcja), gdzie w czasach starożytnych znajdowała się jedna z ważniejszych mennic rzymskich. Badacze podejrzewają, że monety w forcie Apsaros mogli schować rzymscy żołnierze przed wyprawą przeciwko Partom i… nigdy nie powrócili po swój skarb.

900-letni skarb na dnie studni w Izraelu

Niewielka studnia w Cezarei, odkryta zupełnie przypadkowo przez archeologów, zawierała niezwykły skarb – aż 24 złote monety, a dodatkowo kolczyk. Co ciekawe, studnia znajdowała się jedynie na głębokości 1,5 metra – zadziwia więc, że została odkryta dopiero teraz.

A jakie monety znaleziono? Przede wszystkim 18 famitydzkich dinarów, które numizmatyka światowa zna doskonale. To jednak nie wszystko. W studni znajdowały się też o wiele rzadsze soldy. Wszystkie znaleziska pochodzą mniej więcej z XI wieku i zostały zakopane prawdopodobnie w trakcie podboju Cezarei przez templariuszy. Przypuszcza się, że monety należały do kogoś zamożnego, gdyż jeden złoty sold był odpowiednikiem rocznych zarobków rolnika.

Wyjątkowe numizmaty w Człuchowie

Rzadkie znaleziska archeologiczne z XVII wieku trafiły w ręce polskich badaczy w Człuchowie w woj. pomorskim. To tu odkryto aż 18 srebrnych monet z XVII wieku. Najprawdopodobniej zostały ukryte w czasie potopu szwedzkiego, podczas oblężenia zamku człuchowskiego przez wojska Karola Gustawa. Monety to wyjątkowo rzadkie okazy o wysokiej wartości archeologicznej. Specjaliści przewidują, że znalezisko może być częścią większego skarbu. Jak zatem widać, numizmatyka polska również może być pasjonująca.

Nowe znaleziska w świecie monet ekscytują nie tylko fanów numizmatyki. Warto jednak pamiętać, że kolekcjonerzy monet równie chętnie sięgają po nowo wybijane, wyjątkowe monety kolekcjonerskie, a także złote medale i srebrne medale. Także te powstające współcześnie mają wyjątkową wartość. Kto wie? Może za kilkaset lat lub kilka tysięcy również będą odkrywane przez archeologów?