Współczesne monety kolekcjonerskie w odróżnieniu od obiegowych są wykonane najczęściej z metali szlachetnych – srebra i złota. Również złote i srebrne medale cieszą się największym powodzeniem wśród kolekcjonerów. Dlaczego tak się dzieje? Jak rodzaj kruszcu wpływa na trwałość numizmatu, z którego jest on wykonany?

Żywot monet obiegowych

Monety kolekcjonerskie stanową prawdziwy skarb dla ich posiadaczy. Między innymi dlatego najczęściej wykonuje się je ze złota i srebra. W numizmatyce liczy się również trwałość kruszcu – numizmaty powinny jak najdłużej utrzymywać się w niemal nienaruszonym stanie. Dlatego właśnie nawet ich czyszczenie musi odbywać się wedle ściśle określonych procedur. W przeciwnym razie monety i medale tracą swoją wartość kolekcjonerską i nie tylko.

Takich wymagań nie stawia się z kolei przed monetami, które trafiają do obiegu. Liczy się bowiem ich wartość nominalna oparta na swego rodzaju umowie społecznej, jak również wiarygodności finansowej emitenta, czyli banku centralnego. Łatwo to wyjaśnić na przykładzie polskich monet. Te o nominałach od 1 do 5 groszy wykonywano niegdyś z mosiądzu manganowego. Od roku 2014 pochodzą one z mennicy brytyjskiej, która złożyła najbardziej opłacalną ofertę w przetargu. Obecnie grosze są więc wykonane ze stali i powleczone mosiądzem. Dzięki temu obniżono koszty produkcji, a monety i tak są co kilka lat wymieniane, między innymi ze względu na stosunkowo niską trwałość takich kruszców. Również polskie monety o wyższych nominałach „żyją” w obiegu dość krótko, dlatego są wykonane z mniej wartościowych kruszców.

Złote monety a nordic gold

Dobrym przykładem wpływu kruszcu na trwałość monety jest stop nordic gold. Wbrew nazwie ten stop nie ma nic wspólnego ze złotem, bo w jego skład wchodzi głównie miedź, a także aluminium, cynk i mała domieszka cyny. Ten stop stosuje się między innymi do produkcji eurocentów, które również są dość szybko wymieniane na nowe serie. Nordic gold, zwłaszcza przy braku zabezpieczenia bardzo szybko pokrywa się patyną, dlatego monety wykonane z niego nie są szczególnie trwałe, co nie ma znaczenia z punktu widzenia roli jaką pełnią.

Złote medale i monety

Co innego numizmaty wykonane ze złota. Nie tylko polska numizmatyka charakteryzuje się częstym wyborem tego kruszcu. Poza prestiżem decydują o tym właściwości złota. Ten metal szlachetny nie zmienia się pod wpływem powietrza czy wilgoci, jak również zmian temperatury. Poza tym nie koroduje, za to łatwo się czyści i poleruje. Dlatego właśnie złote numizmaty cieszą się taką długowiecznością.

Srebrne monety i medale

Podobnie można także scharakteryzować srebrne medale i monety. W zetknięciu z powietrzem srebro stopniowo matowieje. Nie jest to jednak szybka reakcja, dlatego srebro – w odróżnieniu od choćby brązu czy mosiądzu – bardzo wolno pokrywa się patyną. Niemniej kontakt ze związkami siarki jest dla niego niebezpieczny, bo numizmat mógłby szybko pokryć się brunatną barwą tworzoną przez reakcję chemiczną.