Jubilerstwo, podobnie jak numizmatyka towarzyszy ludziom od tysięcy lat. Już w starożytności wykwalifikowani rzemieślnicy tworzyli zdobione luksusowe przedmioty codziennego użytku, biżuterię, czy przedmioty kultu religijnego. W Europie od XIII wieku istniały cechy złotnicze, zrzeszające mistrzów tego fachu. Kiedy na początku XVI wieku powstał pierwszy zegarek przenośny, produkcja także i tych przedmiotów stała się obiektem zainteresowania jubilerów. Od tego czasu artyści prześcigają się w tworzeniu coraz to piękniejszych i bardziej kunsztownych zegarków. Przykładem takiego małego dzieła sztuki jest zegarek ze srebrną monetą w tarczy, dostępny w Skarbnicy Narodowej.

Skarbnica Narodowa

Więcej: https://www.skarbnicanarodowa.pl/bizuteria

Za twórcę pierwszego zegarka uchodzi Peter Henlein, który w 1504 roku umieścił mechanizm sprężynowy zegara w drewnianym pudełku. Początkowo najpopularniejszym modelem były zegarki kieszonkowe. Mechanizm umieszczony na pasku, noszonym na nadgarstku pojawił się na początku XX wieku i był zarezerwowany tylko dla kobiet. Podczas I wojny światowej okazało się jednak, że zegarek kieszonkowy jest wyjątkowo niepraktyczny dla żołnierzy, dlatego zaczęto produkować dla nich zegarki na paskach, które tym samym wkroczyły do świata mody męskiej. Z czasem zegarki nadgarstkowe stały się obowiązkowym elementem garderoby każdego eleganckiego mężczyzny.

 

Z połączenia pasji do zegarmistrzostwa, jubilerstwa i numizmatyki powstał wyjątkowy zegarek z oryginalną srebrną monetą w tarczy. Już sama moneta stanowi niezwykle interesujący obiekt dla pasjonatów numizmatyki – pochodzi ona z 1936 roku, a wybita została z okazji 15 rocznicy budowy portu w Gdyni. Jej projektantem był słynny polski medalier Józef Aumiller, który w latach 1925-1939 pełnił funkcję szefa działu medalierskiego Mennicy Państwowej w Warszawie. Moneta „Żaglowiec” o nominale 2 zł została wybita w srebrze próby 750/1000 i uszlachetniona czystym złotem. Na jej awersie widnieje trójmasztowiec pod pełnymi żaglami.

Skarbnica Narodowa

Więcej: https://www.skarbnicanarodowa.pl/bizuteria

Zegarek został wykonany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Wyposażono go w niezawodny szwajcarski mechanizm oraz skórzany pasek wysokiej jakości. Każdy egzemplarz jest indywidualnie numerowany. Ze względu na ograniczoną liczbę historycznych monet oraz skomplikowany proces produkcji powstało jedynie 999 sztuk tego wyjątkowego zegarka. Do każdego z nich dodane jest eleganckie pudełko oraz Certyfikat Autentyczności monety.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt