Skarbnica Narodowa ma zaszczyt zaprezentować pozłacaną sztabkę kolekcjonerską upamiętniającą legendarną polską ikonę, symbol chrześcijaństwa – Matkę Boską Częstochowską. Numizmat platerowany 24-karatowym złotem otwiera najnowszą kolekcję „Najpiękniejsze Polskie Madonny”. Dzięki zastosowaniu techniki tampondruku z efektem 3D z niebywałą precyzją odtworzono kolorystykę oraz szczegóły oryginalnego dzieła.

Skarbnica Narodowa Matka Boska CzęstochowskaSkarbnica Narodowa Matka Boska Czestochowska rewers

Zobacz więcej medali okolicznościowychhttps://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe

Pod koniec XIV w. książę Opolczyk zostawił obraz Czarnej Madonny pod opieką Ojców Paulinów w niewielkim wówczas kościółku na Jasnej Górze. Dzisiaj jest to jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli chrześcijaństwa w naszym kraju. Jego pochodzenie i dokładny czas powstania nie są znane. Jedna z legend głosi, że został namalowany w Nazarecie przez św. Łukasza Ewangelistę na fragmencie stołu, przy którym zasiadała Święta Rodzina.

W rzeczywistości obraz został stworzony na trzech deskach lipowych z XII wieku o wymiarach: 121,8 cm x 81,3 cm x 3,5 cm. Składa się z trzech warstw malarskich: pierwsza z nich odwołuje się do ikonografii bizantyjskiej, druga nosi cechy włoskiego malarstwa gotyckiego, trzecia zaś została przemalowana na zlecenie Władysława Jagiełły, po uszkodzeniach w czasie napadu husytów na klasztor jasnogórski w 1430 r.

Prawy policzek Matki Bożej znaczą dwie równolegle biegnące rysy, przecięte trzecią na linii nosa. Na szyi widać sześć kolejnych cięć. W czasie renowacji obrazu po najeździe husytów pozostawiono, a nawet pogłębiono powstałe wtedy ślady cięć. Dla Polaków blizny te od wieków stanowią nieodłączny znak i symbol tajemnicy cierpienia. W chwilach szczególnych dla narodu rysy te stawały się otuchą i budziły nadzieję na przetrwanie.

Dominującym elementem ikony są złocone nimby wokół głów Maryi i Jezusa. Dzieciątko spoczywa na lewym ramieniu Maryi, w lewej ręce trzyma księgę, prawą zaś unosi ku górze w charakterystycznym geście. Z kolei prawa ręka Maryi spoczywa na piersi, wskazując równocześnie Jezusa. Niebieskogranatowa suknia i tego samego koloru maforion, czyli długi szal Matki Bożej, zdobione są złocistymi liliami andegaweńskimi. Nad czołem Dziewicy malarz umieścił sześcioramienną gwiazdę.

W ówczesnych czasach wyobrażenie Maryi z Dzieciątkiem było niezwykle popularne wśród artystów. Wpływ na to miał rosnący kult maryjny oraz chęć ukazania piękna macierzyństwa. Ogromną rolę odegrały również obrazy Madonny z Dzieciątkiem, które cieszyły się ogromną popularnością, a z czasem stawały się narodowymi relikwiami, np. Matka Boska Ostrobramska lub Matka Boska Jasnogórska. Motyw Madonny z Dzieciątkiem pojawiał się także m.in. w rzeźbie. Wykorzystywano go do ozdabiania tarcz, zbroi i sztandarów. W numizmatyce wyobrażenie to występuje nie tylko na monetach węgierskich, ale także bizantyjskich, francuskich, hiszpańskich oraz niemieckich.

Gwarancją autentyczności kolekcji „Najpiękniejsze Polskie Madonny” jest oryginalny certyfikat oraz imienne, indywidualnie numerowane świadectwo własności kolekcji wysyłane przy każdej emisji. Specjalnie zaprojektowane pudełko umożliwia ekspozycję numizmatów w formie galerii. Ścisła limitacja to jedynie 9 500 kompletnych kolekcji. W skład zestawu wejdą m.in.: numizmaty z reprodukcją wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej – Królowej Korony Polskiej, Matki Boskiej Licheńskiej, czy też Matki Boskiej Rokitańskiej.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest