Współcześnie monety bardzo często wydawane są seriami. Numizmaty są ze sobą związane tematycznie i mimo innych rewersów i awersów są do siebie pod wieloma względami podobne. Jeżeli ułożymy je obok siebie widzimy, że tworzą spójną całość. Wiele osób zastanawia się, czy warto jest zakupić jedną monetę z danej serii, czy może lepiej zainwestować w cały zestaw. Warto sobie zatem odpowiedzieć na pytanie – czy warto zbierać całe serie monet?

Zalety zakupu całej serii

Ogromną zaletą zakupu całej serii monet jest to, że nasza kolekcja staje się usystematyzowana i pełniejsza. Kompletny zestaw zawsze więcej mówi o użytej technologii niż pojedynczy numizmat. Przy kupnie całego zestawu nie musimy się zamartwiać dążeniem do spójności – zadbał o to projektant serii i wykonująca ją mennica.

Dzięki zakupowi całej serii numizmatów mamy także pewność, że za kilka lat nie spotka nas rozczarowanie związane z brakiem upragnionej a brakującej monety do kolekcji na rynku. Szczególnie w przypadku numizmatów o niskiej limitacji, które błyskawicznie znikają z rynku, dokupienie brakującego elementu staje się trudne lub wręcz niemożliwe. Często dopiero po latach widzimy jak doskonałą  „perłą” w naszych zbiorach byłaby cała seria.

Podsumowując: do największych plusów zbierania całych serii, zarówno jeżeli chodzi o srebrne monety jak i złote monety jest podnoszenie  wartości kolekcjonerskiej zbiorów i wprowadzanie do nich spójności i ładu.

Wady zakupu całej serii

Największą wadą zakupu całej serii jest koszt jaki trzeba ponieść na starcie. Niestety, zakup całej serii wiąże się zazwyczaj z większym wydatkiem i nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Przy kupnie całej serii nie ma takiej frajdy jak przy zbieraniu pojedynczych monety numizmatycznych Można zacząć od jednej lub dwóch monet z serii, a potem stopniowo polować na kolejne egzemplarze do swojej kolekcji.

Może się także zdarzyć, że nie wszystkie monety z danej serii przypadną nam do gustu i część z nich nie będzie przykuwała naszej uwagi na tyle żeby decydować się na ich zakup.

Podsumowując: największym minusem zakupu całej serii jest to, że często trzeba liczyć się z wysokimi kosztami oraz to, że nie wszystkie monety mogą nam się podobać.

Co wybrać?

Na samym początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy cała seria nam się podoba. Jeżeli nie i naszą uwagę zwrócił tylko i wyłącznie jeden numizmat – warto go kupić, nawet jeżeli nie planujemy zainwestować w całą serię. Będzie on ozdobą naszej kolekcji, a przy tym nie będziemy niczego robić wbrew sobie.

Jeżeli czujemy, że cała seria byłaby doskonałym uzupełnieniem naszej kolekcji, a nie mamy funduszy które pozwoliłyby nam na jednorazowy jej zakup – zacznijmy od jednej i stopniowo dokupujmy kolejne. Może to trochę potrwać, ale gdy już uda nam się osiągnąć nasz cel, odczujemy niezwykłą satysfakcję.

Należy pamiętać, że numizmatyka to nie wyścigi, a niesamowite hobby i ma sprawiać nam przyjemność, dlatego każda osoba oddająca się tej pasji powinna znaleźć własną drogę i nią podążać.  Zakup każdej monety powinien być przemyślany, niezależnie od tego czy pochodzi ona z jakiejkolwiek serii czy nie. Warto jednak zastanowić się, czy zakup całej serii monet nie byłby dla nas najlepszym rozwiązaniem.