W dzisiejszych czasach spędzamy wyjątkowo dużo czasu korzystając z Internetu. W sposób naturalny przenosimy nasze życie na portale społecznościowe. Dzielimy się ze znajomymi swoimi opiniami i pasjami, relacjonujemy im ważne chwile z naszego życia. Warto wykorzystać taki stan rzeczy i poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, z którymi będziemy mogli się dzielić naszymi doświadczeniami i wymieniać cenne uwagi związane z numizmatyką

Grupy na Facebooku

Jeżeli posiadasz konto na Facebooku najprostszą dla Ciebie opcją będzie dołączenie do którejś z grup pasjonatów numizmatyki. Jest ich kilka, największa z nich posiada ponad cztery tysiące aktywnych członków.

Pasjonaci na takich grupach nie tylko wymieniają się informacjami na temat numizmatów, ale i pomagają sobie nawzajem weryfikować monety, określać okres z jakiego pochodzą i miejsce w jakim były używane jako środek płatniczy.

Można także za pośrednictwem takich grup zdobywać nowe monety, gdyż członkowie grup wystawiają tam także numizmaty na sprzedaż. Niestety odkupowanie od kogoś monet zawsze wiąże się z ryzykiem . Nie mamy pewności, że zdjęcia w stu procentach oddają stan numizmatu. Trudno zweryfikować autentyczność monety i jej stan zachowania.  Czy takie ryzyko warto podejmować? Raczej nie. Lepiej kupić numizmat ze sprawdzonego źródła. Nawet jeżeli cena będzie nieco wyższa. Szczególnie że oficjalnych dystrybutorów monet i medali jest w Polsce wielu. Jeden z nich to Skarbnica Narodowa. W jej ofercie można znaleźć zarówno polskie emisje, jak też monety zagraniczne, wybite przez Brytyjską Mennicę Królewską, Kanadyjską Mennicę Królewską, mennice z Norwegii, Finlandii i wielu innych krajów.

Fora internetowe

Jeżeli nie masz ochoty korzystać z grup na Facebooku możesz zarejestrować się na jednej z grup związanych z numizmatyką. Jest kilka forów w języku polskim, zrzeszających osoby zbierające monety. Bardzo często uzyskamy na nich informacje nie tylko o monetach i medalach, ale także i banknotach oraz innych znakach pieniężnych. Tam także można wymieniać się doświadczeniami oraz odkupować od siebie nawzajem monety.

Przeważnie na takich forach znajdziemy także tematy ogólne, związane z polityką, gospodarką, motoryzacją czy sprawami życia rodzinnego.

Co wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Grupy na Facebooku zrzeszają większe ilości użytkowników ze względu na to, że aby do nich dołączyć nie trzeba się rejestrować na żadnym dodatkowym portalu. Niestety większa jest na nich także ilość osób „z przypadku”, które dołączają do grupy aby coś sprzedać lub zadać jakieś konkretne pytanie, a później milczą. Na forach znajdują się raczej osoby, które faktycznie znają się na numizmatyce i są zainteresowane utrzymywaniem kontaktów z innymi pasjonatami. Jest ich jednak mniej, a częstotliwość pojawiania się postów jest zdecydowanie mniejsza.

Reasumując, każdy z tych sposobów ma swoje minusy i plusy. Decyzja o tym, który sposób poznawania innych entuzjastów numizmatyki będzie dla Ciebie korzystniejszy i bardziej przystępny zależy już tylko od Twoich indywidualnych preferencji.