Współczesne dzieci mają znacznie więcej możliwości niż mieli ich rodzice. Rewolucja cyfrowa i bogacące się społeczeństwo sprawia, że wszystkie informacje i rozrywki są na wyciągnięcie ręki. Z drugiej strony ma to negatywne skutki, bo komputery i konsole pochłaniają czas, którego brakuje na prawdziwe pasje. Jest jednak kilka zainteresowań, które warto zaszczepić w dzieciach. Jednym z nich nieprzypadkowo jest kolekcjonowanie medali i monet. Numizmatyka naprawdę poszerza horyzonty!

Sport to zdrowie

Miejsca osiedlowych „dzikich” boisk już dawno zajęły ogrody i ławki, a na sztucznej trawie pomiędzy blokami częściej niż najmłodszych spotykamy dorosłych. Sportowe rozgrywki wśród dzieci przeniosły się niestety na konsole i komputery, a prawdziwa piłka nożna czy siatkówka, to ta obserwowana z ekranu telewizora lub ewentualnie trybun. Gry komputerowe potrafią być rozwijające jednak spędzane czasu wolnego wyłącznie w ten sposób negatywnie odbija się na zdrowiu. Poza tym sport zaszczepia w nas hart ducha. Dlatego warto przekonać dziecko do aktywności – zabrać na boisko lub wycieczkę rowerową, by odnalazło w tym przyjemność i nabrało zdrowego nawyku.

Historia pozwala lepiej zrozumieć teraźniejszość

Nie każdy lubi historię, zwłaszcza gdy jest ona poznawana wyłącznie z książek. Jednak wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć teraźniejszość. Jeśli dziecko uważa poznawanie przeszłości za nużące, warto poszukać innej drogi. W końcu na terenie całego kraju znajdziemy ciekawe historyczne miejsca i muzea. Przedmioty historyczne można także kolekcjonować w domu. Są nimi również monety. Numizmatyka pobudza wyobraźnię, a dziecko z pewnością bardziej zainteresuje się przeszłością trzymając w dłoni przedwojenną monetę, czy należący do pradziadka zegarek lub starą fotografię.

Geografia i podróże

Równie wartościowe jest poznawanie innych kultur i stron świata. Geografia w wydaniu szkolnym w pewnej mierze polega na nauce definicji. Czym innym stanie się jednak, gdy naukę połączymy z podróżami. Zwiedzając góry, wybrzeże czy puszczę, lepiej rozumiemy w jaki sposób wypiętrzały się szczyty, powstawały skały i wydmy. Podróże zagraniczne nie muszą natomiast ograniczać się do wypoczynku na plaży i odwiedzania parków rozrywki. Zwłaszcza, gdy czekają tam na nas wyjątkowe krajobrazy.

Kolekcjonerskie monety. Numizmatyka jako pasja

Dlaczego na liście znalazły się również monety? Numizmatyka jest ciekawą pasją, ponieważ wzmaga determinację do powiększania kolekcji, która z czasem staje się coraz większym powodem do dumy. Przede wszystkim jednak każdy z numizmatów ma swoją historię, a ta wyjątkowa pasja spina te które zostały wymienione wcześniej. Możemy bowiem kolekcjonować egzemplarze pochodzące z różnych części świata, określonych epok. Numizmaty upamiętniają także ważne postacie historyczne i wydarzenia, w tym sportowe. To kolejny powód, dla którego pasjonaci z różnych dziecin odnajdą radość kolekcjonując monety. Numizmatyka doskonale poszerza horyzonty, co jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych.