Polska numizmatyka przeżywa rozkwit, jednak kolekcjonowanie monet i medali może stracić sens, jeśli nie zapewnimy im odpowiedniego przechowywania. Nigdy nie należy trzymać numizmatów w szufladzie lub zwykłych pudełkach, ponieważ możemy narazić je na niszczenie. Jednym ze sposobów ich przechowywania są ramki kolekcjonerskie. Jaką mają przewagę nad zwykłymi ramkami?

Monety kolekcjonerskie – przechowywanie

Dużym błędem podczas kolekcjonowania numizmatów jest trzymanie ich w niezabezpieczonych miejscach. Dlaczego jest to takie ważne? Srebrne medale czy złote monety mogą ocierać się o siebie nawzajem lub o inne przedmioty. W końcu kiedy pozyskamy wartościowy okaz należy go dobrze zabezpieczyć przed zniszczeniem. Szczególnie początkujący numizmatycy nie przykładają tak dużej wagi do przechowywania monet i medali. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szybko powierzchnia numizmatów może się ścierać lub matowieć. Ogromną podatność na zniszczenia mają stare zabytkowe okazy, które należy traktować ze szczególną dbałością.

Klasery, palety, kapsuły czy ramki?

Zbiory najczęściej przechowujemy w klaserach i paletach ze specjalnymi przegródkami o różnych wymiarach oraz kapsułach ochronnych, które są najbardziej rekomendowane przez doświadczonych kolekcjonerów. W ten sposób nawet najmniejsze okazy można dodatkowo zabezpieczyć pierścieniami z gąbki.

Chyba każdy zapalony kolekcjoner chciałby się pochwalić swoimi zbiorami. Ramki kolekcjonerskie pomagają wyeksponować piękno monet i medali. Można je powiesić na ścianie lub postawić na biurku, by mieć zawsze w zasięgu wzroku. Pełnią one przynajmniej dwie funkcje: ochronną i ozdobną.

Zwykła ramka nie ochroni numizmatu, ani nie da takiego efektu. Specjalna ramka kolekcjonerska daje możliwość oglądania awersu i rewersu bez wyjmowania numizmatu. Sposób użycia jest niezwykle prosty – wystarczy otworzyć ramkę, włożyć eksponat, zamknąć ramkę i powiesić lub położyć w dowolnym miejscu. Ramki są uniwersalne i wielokrotnego użytku, dlatego w razie potrzeby można wymieniać eksponowane złote medale lub srebrne monety. Ramki kolekcjonerskie wykonane są z trwałego tworzywa utrzymując obiekt na swoim miejscu. Dodatkowo, dostosowują się do kształtu monety lub medalu powodując wrażenie lewitacji w ramce. To jeden z najatrakcyjniejszych sposobów przechowywania zbiorów.

Przed czym ramki zabezpieczają monety?

Numizmatyka to wyjątkowe hobby, jednak należy obdarzać szczególną troską swoje cenne okazy. Przede wszystkim trzeba je zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Nie mogą one mieć kontaktu z wilgocią, ziemią, metalami, plastikiem, a nawet powietrzem w przypadku bardzo starych monet. Powyższe substancje są jedną z przyczyn śniedzienia, czyli zmiany powierzchni numizmatu powstającym w wyniku reakcji ze związkami chemicznymi. Złoto charakteryzuje się największą odpornością, jednak jeżeli jest źle przechowywane również ono ulegnie przebarwieniom. Warto pamiętać, że poszczególne metale charakteryzują się różnymi stopniami reaktywności. Na śniedzienie podatna jest szczególnie miedź oraz jej stopy.