Flowing Hair Liberty to pierwsza oficjalna jednodolarówka w historii Stanów Zjednoczonych. Moneta wyemitowana w 1794 roku, była zwieńczeniem walki o niepodległość i symbolem jedności wszystkich stanów. Obecnie Flowing Hair Liberty jest uznawana za najdroższą monetę na świecie. Replika tego legendarnego numizmatu, dodatkowo uszlachetniona platyną, jest dostępna w Skarbnicy Narodowej. Jej  limitacja wynosi 2500 sztuk.

Historia pierwszego amerykańskiego dolara jest krótka. Numizmat został wyemitowany w zaledwie 1758 egzemplarzach, a już w 1795 roku zastąpiła go moneta Draped Bust. Niemniej jednak to właśnie Flowing Hair Liberty jest początkiem długiej i ciekawej historii amerykańskiej numizmatyki.

Srebrna moneta została zaprojektowana przez Roberta Scota. Na awersie zostało przedstawione kobiece popiersie z rozwianymi włosami, będące wizualizacją bogini wolności – Liberty. Rewers prezentuje orła otoczonego wieńcem.

Eksperci uważają, że do dziś zachowało się około 100 sztuk pierwszej amerykańskiej jednodolarówki. Jedną z nich wylicytowano na aukcji w 2013 roku za astronomiczną kwotę 10 milionów dolarów.

W kolekcji Skarbnicy Narodowej znalazła się replika precyzyjnie odwzorowująca Flowing Hair Liberty. Medal ma średnicę 88,7 mm i imponującą wagę – 400 gramów. Numizmat został dodatkowo uszlachetniony czystą platyną, która jest najcenniejszym metalem, droższym i rzadszym nawet od złota.