Numizmatyka, podobnie jak wiele innych dziedzin, weszła w XXI wieku w erę cyfrową. Sieć stała się doskonałym miejscem do dyskutowaniu o świecie monet oraz medali, a także prowadzenia handlu tymi numizmatami. Ale uwaga. Wraz z komfortem, jaki zapewnia kupno monet online, pojawia się też kilka zagrożeń. Zobacz, o jakich mowa i dowiedz się, jak ich uniknąć.
Zakupy online są niezwykle komfortowe – bez względu na to, jakie produkty nabywasz. Transakcję możesz przeprowadzić od „A do Z” bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze. Dla osoby, której pasją jest zagraniczna lub polska numizmatyka to również szansa na uczestnictwo w aukcjach odbywających się w rozmaitych zakątkach świata. Może ona np. zamówić online złote monety pochodzące z USA czy wylicytować srebrne medale rodem z Azji. Korzyści można więc mnożyć.
Jest jednak również druga strona medalu. Przed zakupem bowiem nie masz szansy na żywo obejrzeć egzemplarza, w którego posiadanie chcesz wejść. Polegasz zatem na zapewnieniach sprzedającego i… narażasz się na ryzyko nabycia podróbki. Możesz je jednak zminimalizować. Jak?
Omijaj szerokim łukiem chińskie portale sprzedażowe
Zakupy w internetowych sklepach z siedzibą w Chinach stało się w ostatnich latach niesamowicie popularne. Nie ma się czemu dziwić – można tam znaleźć niemal wszystko, i to w rewelacyjnie niskich cenach. Za niską ceną idzie zazwyczaj jednak równie niska jakość. Przekonać się o tym mogą nie tylko osoby zamawiające niby markowe ubrania i kosmetyki, ale także ci, których pasjonują monety kolekcjonerskie. Zazwyczaj – mimo że dobrze prezentują się na zdjęciach – są one słabą kopią oryginalnych numizmatów. Nie mają więc żadnej wartości artystycznej i kolekcjonerskiej.
Dokonuj transakcji u sprawdzonych dystrybutorów i sklepach numizmatycznych
Różnego rodzaju srebrne monety i inne numizmaty możesz nabyć bezpośrednio od mennic – większość z nich prowadzi obecnie sprzedaż online. Możesz także nawiązać współpracę z bezpośrednim, autoryzowanym dystrybutorem. Jak takiego znaleźć? Odnośniki do legalnych źródeł sprzedaży często odszukasz na oficjalnych stronach mennic.
Sprawdzony sklep numizmatyczny powinien spełniać kilka istotnych cech. Po pierwsze, powinien mieć doświadczenie w branży i dobrą reputację. Sprzedawcy powinni być kompetentni i dobrze zorientowani w rynku numizmatycznym. Sklep z monetami powinien również oferować autentyczne monety pochodzące od renomowanych źródeł. Wreszcie, powinien zapewniać odpowiednie certyfikaty i gwarancje autentyczności.
Zwróć uwagę na opis kupowanej monety czy medalu
Powinien być on kompletny, a więc zawierać informacje o: typie i próbie kruszcu, z którego został wykonany numizmat, roku jego emisji, stanie technicznym, wadze, średnicy, kraju i roku emisji, a także limitacji (a więc liczbie egzemplarzy, które zostały wybite).
Oczekuj certyfikatu autentyczności monety
Certyfikat autentyczności monety jest oficjalnym dokumentem, który potwierdza autentyczność danej monety oraz udziela informacji na temat jej parametrów, takich jak stopień zachowania, wybijanie czy znakownictwo. Jest to rodzaj gwarancji, który zapewnia kupujących, że moneta jest oryginalna i posiada określone cechy, co nadaje jej wartość kolekcjonerską lub inwestycyjną. Certyfikat jest kluczowy zwłaszcza wówczas, gdy nabywasz numizmat o dużej wartości kolekcjonerskiej. Certyfikaty takie są wystawiane przez same mennice, jak też ekspertów z branży. Potwierdzają oryginalność danego numizmatu, jego jakość i stan techniczny. Powinny być dołączone do każdego nabywanego medalu i monety.
Sposób zapakowania i przesyłki
Dobry sprzedawca opakuje wysyłane do Ciebie numizmaty bądź to w specjalne kapsuły (to najlepsze rozwiązanie), bądź w tzw. slab. To zapobiegnie ich uszkodzeniu – zarówno w trakcie transportu, jak i po umieszczeniu jej we własnej kolekcji.
Kupuj monety u sprawdzonego sprzedawcy – tak wzbogacisz swoje zbiory o artefakty mające ponadczasową wartość