Numizmatyka, podobnie jak wiele innych dziedzin, weszła w XXI wieku w erę cyfrową. Sieć stała się doskonałym miejscem do dyskutowaniu o świecie monet oraz medali, a także prowadzenia handlu tymi numizmatami. Ale uwaga. Wraz z komfortem, jaki zapewnia kupno monet online, pojawia się też kilka zagrożeń. Zobacz, o jakich mowa i dowiedz się, jak ich uniknąć.

Zakupy online są niezwykle komfortowe – bez względu na to, jakie produkty nabywasz. Transakcję możesz przeprowadzić od „A do Z” bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze. Dla osoby, której pasją jest zagraniczna lub polska numizmatyka to również szansa na uczestnictwo w aukcjach odbywających się w rozmaitych zakątkach świata. Może ona np. zamówić online złote monety pochodzące z USA czy wylicytować srebrne medale rodem z Azji. Korzyści można więc mnożyć.

Jest jednak również druga strona medalu. Przed zakupem bowiem nie masz szansy na żywo obejrzeć egzemplarza, w którego posiadanie chcesz wejść. Polegasz zatem na zapewnieniach sprzedającego i… narażasz się na ryzyko nabycia podróbki. Możesz je jednak zminimalizować. Jak?

Omijaj szerokim łukiem chińskie portale sprzedażowe

Zakupy w internetowych sklepach z siedzibą w Chinach stało się w ostatnich latach niesamowicie popularne. Nie ma się czemu dziwić – można tam znaleźć niemal wszystko, i to w rewelacyjnie niskich cenach. Za niską ceną idzie zazwyczaj jednak równie niska jakość. Przekonać się o tym mogą nie tylko osoby zamawiające niby markowe ubrania i kosmetyki, ale także ci, których pasjonują monety kolekcjonerskie. Zazwyczaj – mimo że dobrze prezentują się na zdjęciach – są one słabą kopią oryginalnych numizmatów. Nie mają więc żadnej wartości artystycznej i kolekcjonerskiej.

Dokonuj transakcji u sprawdzonych dystrybutorów

Różnego rodzaju srebrne monety i inne numizmaty możesz nabyć bezpośrednio od mennic – większość z nich prowadzi obecnie sprzedaż online. Możesz także nawiązać współpracę z bezpośrednim, autoryzowanym dystrybutorem. Jak takiego znaleźć? Odnośniki do legalnych źródeł sprzedaży często odszukasz na oficjalnych stronach mennic.

Zwróć uwagę na opis kupowanej monety czy medalu

Powinien być on kompletny, a więc zawierać informacje o: typie i próbie kruszcu, z którego został wykonany numizmat, roku jego emisji, stanie technicznym, wadze, średnicy, kraju i roku emisji, a także limitacji (a więc liczbie egzemplarzy, które zostały wybite).

Oczekuj certyfikatu autentyczności

Jest kluczowy zwłaszcza wówczas, gdy nabywasz numizmat o dużej wartości kolekcjonerskiej. Certyfikaty takie są wystawiane przez same mennice, jak też ekspertów z branży. Potwierdzają oryginalność danego numizmatu, jego jakość i stan techniczny. Powinny być dołączone do każdego nabywanego medalu i monety.

Sposób zapakowania i przesyłki

Dobry sprzedawca opakuje wysyłane do Ciebie numizmaty bądź to w specjalne kapsuły (to najlepsze rozwiązanie), bądź w tzw. slab. To zapobiegnie ich uszkodzeniu – zarówno w trakcie transportu, jak i po umieszczeniu jej we własnej kolekcji.

Kupuj monety u sprawdzonego sprzedawcy – tak wzbogacisz swoje zbiory o artefakty mające ponadczasową wartość