Osoby zbierające srebrne i złote monety, oraz złote i srebrne medale często łączą swoją pasję do numizmatyki z zainteresowaniem filatelistyką. Nieprzypadkowo. Kolekcjonowanie znaczków pocztowych i monet mają ze sobą wiele wspólnego. Co łączy, a co dzieli oba zainteresowania?

Polska numizmatyka i filatelistyka – identyczna pasja i podejście

Pielęgnowanie pasji do numizmatyki i zbieranie znaczków wyglądają bardzo podobnie. W obu przypadkach, aby wzbogacać swoją kolekcję korzystamy z podobnych sposobów – przeglądamy internetowe aukcje, odwiedzamy antykwariaty i sklepy specjalistyczne. Jednocześnie znajomość tematu wymaga stałego pogłębiania wiedzy za sprawą przeczytanych książek, artykułów branżowych i naukowych, spotkań hobbystycznych i odwiedzania wystaw. Pasjonaci numizmatyki i filatelistyki spotykają się nierzadko w tych samych muzeach, sklepach i na tych samych eventach.

Rozwijanie zainteresowań – znaczki, cenne jak złote monety

Zbieranie monet i znaczków pocztowych w podobny sposób rozwija dodatkowe zainteresowania. Filatelistyka i numizmatyka są odrębnymi dziedzinami, a jednocześnie naukami pomocniczymi historii. Dzięki nimi mamy szansę poznawać kolejne fakty historyczne. Emisje monet i znaczków pocztowych nierzadko wiążą się z jubileuszami ważnych wydarzeń historycznych. Monety i znaczki pochodzą z różnych stron świata, dlatego kolekcjonując je rozszerzamy także swoją wiedzę geograficzną. Trudno umieszczać w kolekcji kolejne egzemplarze nie interesując się ich pochodzeniem i kontekstem.

Monety kolekcjonerskie i specjalne emisje znaczków

Współczesne emisje numizmatów i znaczków pocztowych mają podobny charakter. Często chodzi o upamiętnienie ważnych rocznic lub wybitnych postaci z Polski i ze świata. Kolekcje promują także kulturę, naturę i inne walory państw oraz regionów. Emisje towarzyszą także ważnym wydarzeniom. Dobrym przykładem są tu choćby imprezy sportowe. Zanim na szyjach sportowców zawisną złote medale olimpijskie, kolekcjonerzy mają już dostęp do pamiątkowych monet, medali i znaczków pocztowych.

Doskonałe pomysły na prezent

To wszystko sprawia, że zarówno znaczki pocztowe, jak i numizmaty stanowią doskonały pomysł na prezent. Można nim obdarować nie tylko pasjonata filatelistyki i numizmatyki, ale także osobę zainteresowaną historią, geografią, czy też zbierającą pamiątki historyczne. Prezent może stać się także impulsem do znalezienia nowej pasji w przypadku najmłodszych.

Krótka historia – czym numizmatyka różni się od filatelistyki?

W rzeczywistości obie dziedziny różni naprawdę niewiele. Numizmatyka może się poszczycić zdecydowanie dłuższą historią, ponieważ monet używano już w czasach starożytnych, podczas gdy pierwszy znaczek pocztowy powstał w 1840 roku w związku z reformą brytyjskiej poczty, za którą w ślad poszły inne kraje.