Jan Paweł II to jedna z najwybitniejszych postaci naszych czasów. Ogłoszony świętym papież z Polski wywarł ogromny wpływ na historię świata i jest uznawany za jednego z największych Polaków. Nie sposób więc dziwić się, że na jego cześć tworzone są m.in. rozmaite monety kolekcjonerskie czy złote medale. Jeśli interesują Cię takie zbiory – zobacz największą na świecie ich kolekcję. Sprawdź, gdzie się udać i dlaczego warto.

Zarówno polska numizmatyka, jak i ta światowa pełne są przykładów kolekcjonerskich emisji tworzonych na cześć Papieża-Polaka. Najwięcej jednak, czego można się spodziewać, powstało właśnie w naszym kraju. To tutaj również możesz je podziwiać. Miejscem, którzy odwiedzają fani kolekcji związanych z Janem Pawłem II jest Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Najciekawsze złote i srebrne medale oraz monety z papieżem – Polakiem

Muzeum, o którym mowa, zostało powołane do życia w sierpniu 2011 roku. Działa od tego czasu nieprzerwanie, ciesząc się dużą ilością odwiedzin. To jedyna taka placówka muzealna na świecie, a numizmaty, jakie trafiły do jej kolekcji są unikalne na skalę światową.

Historia Muzeum rozpoczęła się znacznie wcześniej – od mieszkającego w Londynie Wojciecha Grabowskiego, który przez wiele lat zajmował się kolekcjonowaniem wszelkiego rodzaju pamiątek związanych z Janem Pawłem II. Z mężczyzną w 2010 roku skontaktował się Krzysztof Witkowski, który nabył od niego kolekcję, w której znajdowały się m.in. złote i srebrne monety oraz medale z wizerunkiem papieża. Liczyła ona wówczas ponad 3 500 eksponatów.

To właśnie one trafiły do Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie, w którego otwarciu uczestniczyli m.in. kard. Stanisław Dziwisz oraz oficjalny fotograf papieża – Arturo Mari.

Obecnie stała ekspozycja znacznie się powiększyła i znaleźć w niej można ponad 11 tysięcy eksponatów z całego świata. Znajduje się w niej m.in.:

  • ponad 1 500 monet z wizerunkiem papieża,
  • ponad 6 000 medali.

Największe takie muzeum na świecie

Częstochowskie muzeum, choć całkowicie prywatne, jest dziś największym muzeum poświęconym pamiątkom po Janie Pawle II. Zawiera kilkanaście razy więcej papanaliów (pamiątek po papieżu) niż muzea watykańskie! Poza tym, że kolekcja zawiera srebrne i złote monety, liczne srebrne medale i inne numizmaty, prezentuje również relikwie związane ze świętym, kolekcję obrazów, ceramiki, znaczków pocztowych i wiele innych eksponatów. Niosą one za sobą zarówno wartość sentymentalną, jak i artystyczną. Dlatego na salach wystawowych można spotkać niejednego numizmatyka, jak również osoby zainteresowane historią polskiego papieża.

Muzeum organizuje ponadto liczne wydarzenia związane z Janem Pawłem II – np. rozmaite koncerty i spotkania o tematyce historycznej oraz religijnej, a także wystawy tymczasowe. To miejsce warte odwiedzenia podczas kolejnej wizyty w Częstochowie.