W XIX wieku na carskim dworze wszyscy zapałali miłością do Jaj Fabergé, które pod wieloma warstwami kryły nieznaną nikomu niespodziankę. Do wybuchu rewolucji bolszewickiej była to ulubiona atrakcja i tradycja Rosjan. Skarbnica Narodowa stała się jedynym oficjalnym dystrybutorem emisji złotej monety inspirowanej luksusowymi carskimi jajami wykonanymi w pracowni Fabergé, na zlecenie cara Aleksandra III.

Złota moneta „Jajo Wielkanocne” została wybita w ścisłej limitacji 500 egzemplarzy na cały świat. Na awersie numizmatu znajduje się wizerunek brytyjskiej królowej Elżbiety II oraz ornamenty, które są nawiązaniem do zdobień, jakie niegdyś były umieszczane na Carskich Jajach. Wyjątkowości tej złotej monecie dodaje niebanalny owalny kształt, który nie jest często spotykaną formą w numizmatyce. Inspiracją do stworzenia tej unikatowej złotej monety, były dzieła słynnego petersburskiego jubilera – Fabergé.

Kolekcjonerska złota moneta została umieszczona w specjalnej kapsule magnetycznej, a dodatkowo do kompletu jest dołączona elegancka szkatułka. Każdej monecie towarzyszy Certyfikat Skarbnicy Narodowej, który gwarantuje autentyczność i najwyższą jakość numizmatu.

Historia pracowni z Petersburga

Korzenie rosyjskiej pracowni sięgają XIX wieku, a dokładniej roku 1842. Została założona przez potomka osiadłych w Niemczech francuskich hugenotów, który do Rosji przybył z inflanckiej Parnawy – Gustava Fabergé. Przez czterdzieści lat, Gustav intensywnie pracował na to, by jego pracownia odnosiła sukcesy. Kiedy w 1882 roku pałeczkę pierwszeństwa w pracowni przejął jego syn, Peter Carl Fabergé, rodzinny biznes był już powszechnie znanym i renomowanym zakładem jubilerskim. Firma angażowała się w bardzo prestiżowe przedsięwzięcia, takie jak katalogowanie i restaurowanie zbiorów Ermitażu. Umiejętności Fabergé po raz pierwszy zachwyciły cara Aleksandra III, gdy ten ujrzał wykonane przez artystę repliki starożytnych scytyjskich skarbów. Władca nie był w stanie odróżnić, które eksponaty zostały niedawno wykonana przez Fabergé, a które liczą tysiące lat.

Koniec imperium jubilerskiego Fabergé przypadł na rok 1918. Zakład musiał zostać zamknięty ze względu na rewolucję bolszewicką, która wybuchła rok wcześniej. Po zamknięciu, Carl wyjechał z Rosji do Niemiec, a następnie do Lozanny w Szwajcarii, gdzie został już do śmierci (24.09.1920).

Niue_$5_2018_obverse

Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

Zdobione jaja z niespodzianką

W 1885 roku car Rosji zamówił prezent dla swojej małżonki Marii, z okazji świąt Wielkanocy, na które również przypadała ich rocznica zaręczyn. Opowieści mówią, że inspiracją do wykonania tego podarunku, miało być jajo z kości słoniowej, które niegdyś urzekło młodą Marię podczas wizyty na duńskim dworze królewskim.

Każda ze szkatułek wyglądała z pozoru jak zwykła pisanka – była podobnych rozmiarów, a złoto przykryto jasną emalią. Niespodzianką więc było, że wielkanocny podarunek można otworzyć. W środku znajdowało się wykonane z matowego złota żółtko, które jak można był się szybko przekonać również było otwierane. Po przedarciu się przez kolejną szkatułeczkę, oczom ukazywała się mała złota kura o rubinowych oczach, która, gdy tylko znalazło się zawias między jej piórami, przenosiła do kolejnej niespodzianki. Znajdowała się tam miniaturowa replika cesarskiej korony wysadzanej diamentami, a w niej filigranowy rubinowy wisiorek dla małżonki.

Jaja wyrabiane przez Fabergé stały się doroczną wielkanocną tradycją na carskim dworze. Każdy stały klient pracowni Fabergé wiedział dobrze czego się spodziewać po pracujących tam złotnikach i gdy trzeci raz z rzędu składali zamówienie, nikt nawet nie mówił czego oczekuje, dając tym samym jubilerom pełną kreatywną wolność.

Wielkanocne Jaja od Fabergé wykonywano ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej, masy perłowej, a niektóre zdobiono dodatkowo emalią. Podczas wykonywania świątecznych ozdób kierowano się wieloma rozmaitymi kryteriami. Bardzo duża liczba wielkanocnych niespodzianek miała na sobie wzory upamiętniające kluczowe momenty z rosyjskiej historii, takie jak, np. budowa Kolei Transsyberyjskiej.

Niue_$5_2018_reverse

Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

 

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt