Kanada wielu osobom kojarzy się z liściem klonu i dlatego tak często pojawia się on również na kanadyjskich monetach. Jednak tym razem jesienny klon został przedstawiony z wyjątkowo intrygującej perspektywy, która podkreśla zjawiskową, wielobarwną koronę drzewa. Kunsztu dodaje monecie tekstura projektu – nieregularna płaszczyzna sprawia, że pień, gałęzie i liście drzewa wyglądają jak prawdziwe.
Widniejący na złotej monecie klon to twardy i trwały budulec – jest cennym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania mebli oraz podłóg. Stradivarius, wybitny włoski lutnik, właśnie z drewna klonowego wykonywał dolne pokrywy znanych skrzypiec, cenionych przez muzyków na całym świecie. Co ciekawe, klon miał ogromne znaczenie zarówno dla rdzennych, jak i dla późniejszych mieszkańców Kanady. Indianie odkryli, że pień tego drzewa po nacięciu wydziela słodki sok. Po jego zagęszczeniu powstawał syrop, który stanowił produkt bardzo bogaty w węglowodany oraz sole mineralne. Był on cennym składnikiem codziennej diety i pozwalał niejednokrotnie przetrwać długie i mroźne kanadyjskie zimy. Dlatego uważany jest za symbol przetrwania. Do dziś Kanada pozostaje największym producentem tego porównywanego z miodem produktu.
Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety
Klon jest drzewem powszechnie występującym w strefie klimatu umiarkowanego. Rośnie w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji. Znanych jest ponad 120 jego gatunków. Liście przyjmują różnorodne kształty, a kolory tworzą całą gamę: od jasnej zieleni po ciemne odcienie czerwieni. W Kanadzie najbardziej popularna jest odmiana czerwona, która jesienią przyjmuje głębokie, bordowo-czerwone zabarwienie.
Limitacja tej wyjątkowej złotej monety wynosi zaledwie 150 egzemplarzy na świecie. Autentyczność, czystość kruszcu i najwyższą jakość wykonania monety „Drzewo klonowe” potwierdza oryginalny Certyfikat. Bezpiecznie przechowywanie umożliwia eleganckie pudełko kolekcjonerskie.
Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:



