W świecie numizmatyki dzieje się wiele, a pasjonatów tego wyjątkowego hobby przybywa z roku na rok. Jeśli należysz do tego grona, również w 2019 roku możesz na wiele sposobów rozwinąć swoje zainteresowania. Zarówno polska numizmatyka, jak i ta światowa będą obfitować w interesujące wydarzenia. Jakie? Poznaj najciekawsze propozycje.

Eventy numizmatyczne przybierają bardzo różnorodny charakter. Z jednej strony popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju wystawy czasowe, podczas których można zobaczyć np. najciekawsze złote monety czy srebrne medale – zarówno współczesne emisje kolekcjonerskie, jak i te z wieków dawnych. Atrakcyjne są także konferencje o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Są one organizowane zarówno przez polskie organizacje numizmatyczne, jak również międzynarodową społeczność pasjonatów monet i medali. A w czym warto uczestniczyć w 2019 roku? Oto kilka propozycji.

World Money Fair ’19 – Berlin

Od 1 do 3 lutego 2019 roku w Berlinie odbywać się będzie World Money Fair, a więc międzynarodowe targi numizmatyczne. To jeden z najważniejszych eventów dla fanów historii pieniądza. Impreza jest organizowana już po raz 48. i przyciąga miłośników numizmatyki z całego świata. Dotrą tutaj zapewne również goście z Polski – zwłaszcza, że od Berlina dzieli nas niewielka odległość.

W gronie wystawców tych targów znajduje się zazwyczaj wiele mennic i banków narodowych z całego świata – w tym mennica narodowa z USA, Bank Szwajcarski czy Bank Hiszpański. Na evencie można więc będzie zobaczyć liczne ciekawe monety kolekcjonerskie i wzbogacić swój zbiór o unikatowe artefakty. Poza możliwością obejrzenia ekspozycji z różnych zakątków, można będzie uczestniczyć w panelach dyskusyjnych oraz spotkaniach konferencyjnych. Będzie to również szansa na wymianę doświadczeń z innymi miłośnikami tej dyscypliny.

Basler Münzenmesse – Bazylea

Już tydzień później, bo 9 lutego rozpoczynają się kolejne międzynarodowe targi numizmatyczne, tym razem w Bazylei. Podobnie jak berliński event, ten organizowany w Szwajcarii odbywa się po raz 48. I tu nie zabraknie najciekawszych wystawców z całego świata. Podziwiać będzie więc można rozmaite złote medale kolekcjonerskie, unikatowe srebrne monety oraz inne numizmaty o ciekawej historii i symbolice.

Collecta – Ljubljana

22 marca rozpoczną się targi kolekcjonerskie w słoweńskiej Ljublanie. Collecta to kolejna impreza o charakterze międzynarodowym, na której pojawiają się pasjonaci historii i artyzmu pieniędzy z całego świata. Tu jednak, poza miłośnikami numizmatyki, będzie można spotkać również filatelistów, kolekcjonerów antyków, militariów, minerałów, kamieni i wielu innych artefaktów. To event dla tych, którzy chcą poszerzyć horyzonty.

A co będzie się działo w numizmatycznym świecie w Polsce? Można spodziewać się kilka eventów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Na razie nie ogłoszono jednak szczegółów. Warto śledzić zatem aktualności PTN i naszego bloga – w ten sposób nie przegapisz żadnego eventu dla kolekcjonerów w Twojej okolicy.