Chyba każdy z nas widział kiedyś matrioszkę. Ta słynna rosyjska zabawka światową sławę zyskała w 1900 roku, kiedy to zrobiła furorę na międzynarodowej wystawie w Paryżu. Następne lata przynosiły jej coraz większą rozpoznawalność, zaczęto ją produkować w Rosji na masową skalę. Dziś ta kolorowa laleczka jest jednym z najbardziej popularnych symboli Rosji. Zyskała uznanie także w świecie numizmatyki – w tym roku została wyemitowana pierwsza oficjalna srebrna moneta w kształcie matrioszki.

Matrioszka jest zabawką złożoną z drewnianych laleczek włożonych jedna w drugą. Mają one cylindryczny kształt i są bardzo kolorowe. Najczęściej przedstawiają dziewczęta w tradycyjnych, ludowych strojach, choć bardzo popularne stały się także matrioszki ukazujące znane postaci, szczególnie polityków, czy nawet słynne budynki.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Powszechnym błędem jest uważanie matrioszki za dziedzictwo wielowiekowej tradycji. Nic bardziej mylnego! Zabawki te powstają od nieco ponad stu lat. Co bardziej zaskakujące, matrioszka wcale nie wywodzi się z Rosji. Jej prototypem jest japońska figurka przedstawiająca mędrca Fukurumę, pochodząca z 1890 roku.

Numizmatyczna matrioszka to moneta jedyna w swoim rodzaju. Została wybita w czystym srebrze próby 999/1000. Jej kształt jest wzorowany na sylwetkach tych słynnych laleczek. Rewers srebrnej monety zdobi wizerunek matrioszki w tradycyjnym, ludowym stroju, który aż mieni się od barw. Ten piękny efekt udało się uzyskać dzięki zastosowaniu kunsztownej techniki tampondruku. Awers przedstawia portret królowej Elżbiety II z profilu. Dopełnieniem całości jest wyjątkowe pudełko kolekcjonerskie oraz Certyfikat Autentyczności, również w kształcie matrioszki.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt