Bursztyn, srebro, węgiel, rubiny oraz kryształ górski to tylko niektóre ze skarbów, które znajdują się w niezwykłej kolekcji 12 pamiątkowych medali wydanych w ramach kolekcji „Skarby Polski”.
Kolekcja została wykonana w nowatorskiej technologii chronionej patentem przez rząd USA. Chcemy Wam przybliżyć dwa skarby, które zostały „zaklęte” w medalach: złoto i bursztyn.
Okazuje się, że Polska, choć nigdy nie była potentatem w produkcji złota, to pod względem wielkości złóż zasobnych w złoto zajmuje czwarte miejsce w Europie. Wyprzedzają nas tylko Finlandia, Francja i Szwecja. Największe ośrodki górnictwa złota znajdują się w okolicach Złotoryi, Lwówka Śląskiego, Legnickiego Pola oraz Złotego Stoku i Głuchołaz. Co ciekawe, zaraz przy granicy z Polską w Karpatach na Słowacji, znajduje się największa kopalnia złota w Europie.
Złoto od wieków było symbolem władzy i sukcesu. Używane było do wyrobu monet i medali oraz w przemyśle jubilerskim. Obecnie ma również zastosowanie w elektronice, medycynie, czy stomatologii. Nic dziwnego, że kolekcję „Skarby Polski” rozpoczyna medal pamiątkowy, w którym zawarty jest listek czystego złota. W drugim medalu z serii znajdzie się bursztyn.
Szlak bursztynowy, Bursztynowa Komnata, czy Bursztynowy Słowik to chyba najbardziej znane nazwy, z którymi kojarzony jest nasz narodowy kamień.
Występujący pod wieloma nazwami bursztyn (bernstein – niemiecki, jantar – litewski, anbar – arabski, elektron – grecki) to kopalna żywica drzew iglastych rosnących w górnym eocenie około 50 milionów lat temu.
W Polsce największe udokumentowane geologicznie złoża występują w Górce Lubartowskiej (1088 ton), w Przeróbce (17 ton), w Wiślince (2,7 tony) i w Możdżanowie (10 ton). Oprócz tego rocznie pozyskiwanych jest od 4 do 6 ton z plaż Bałtyku. Największa znaleziona bryła bursztynu bałtyckiego ważyła 9,75 kg.
Znany od pradziejów w medycynie ludowej dym bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki, a noszone na szyi korale zapobiegały bólom gardła i głowy oraz wzmacniały tarczycę. Z kolei ogrzane grudki bursztynu stosowano do wyciągania z oczu ciał obcych. Utłuczony proszek zażywano jak tabakę, co miało oczyścić zatoki i pomóc w pozbyciu się kataru. Kolekcja „Skarby Polskie” z kolei zaspokoi niejeden kolekcjonerski głód!