Igrzyska Olimpijskie to dla każdego kibica jedno z największych wydarzeń sportowych. Dla kolekcjonerów – to również wielkie wydarzenie numizmatyczne. Te dwa światy połączono na zbliżającej się wystawie:

„Numizmatyczna historia Igrzysk Olimpijskich – od Helsinek 1952 do Soczi 2014”

Tylko przez 4 dni – w dniach 20-23 marca 2013 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie – będzie można podziwiać największe historyczne i premierowe monety upamiętniające nowożytne Igrzyska Olimpijskie.

Źródeł olimpijskiej numizmatyki można szukać w czasach antycznych. Jednak nowożytne Igrzyska Olimpijskie swojej pierwszej monety pamiątkowej doczekały się dopiero w 1951 r. Wybita z okazji XV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952) moneta została zaprojektowana przez architekta Matti Visanti wraz z rzeźbiarzem Aarre Aaltonen. Ze względu na swoją niską limitację (18 500 sztuk), emisja ta jest obecnie uważana za jedną z najbardziej niedostępnych monet olimpijskich na rynku numizmatycznym.

Od czasu Igrzysk w Helsinkach, niemal każde państwo-gospodarz emitowało olimpijskie monety i serie pamiątkowe. Podczas wystawy, z bliska będzie można podziwiać historyczne monety olimpijskie – począwszy od unikalnej pierwszej oficjalnej emisji olimpijskiej z Helsinek, poprzez monety wybite na kolejne Igrzyska, kończąc na premierowych okazach wyemitowanych przez Centralny Bank Rosji z okazji Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 r.

Z roku na rok zainteresowanie olimpijską numizmatyką rośnie, a monety olimpijskie przestają być wyłącznie wyjątkową pamiątką tych najważniejszych sportowych wydarzeń, ale również stają się wielką gratką dla kolekcjonerów. Warszawska wystawa to część tournée, które rozpocznie się 13 marca w Oslo. Następnie po wizycie w Warszawie, olimpijska wystawa zagości 25 marca w Helsinkach.

Wystawa jest organizowane przez Skarbnicę Narodową. Patronat honorowy objął Polski Komitet Olimpijski oraz Ambasada Federacji Rosyjskiej.

Numizmatyczna historia Igrzysk Olimpijskich – od Helsinek 1952 do Soczi 2014
20-23 marca 2013 r.
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4