Choć monety obiegowe zmieniają się rzadko, te kolekcjonerskie zaskakują pasjonatów numizmatyki każdego roku. Również 2018 rok obfitował w ciekawe projekty. Wybitych zostało wiele monet, które zaintrygowały świat kolekcjonerów numizmatów. Oto kilka przykładów – sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Choć numizmatyka jest hobby dość niszowym, fanów nowo bitych monet nie brakuje. Dlaczego te monety kolekcjonerskie przyciągają uwagę? Przede wszystkim, ponieważ zazwyczaj upamiętniają jakiś ważny moment historyczny. Ponadto wyróżniają się wyjątkowym, bardzo wyrafinowanym designem. Wśród nich pojawiają się również cenne złote i srebrne monety, które zachwycają jakością menniczą oraz wytrzymałością. A co ciekawego miała do zaproponowania polska numizmatyka w ubiegłym roku? Oto kilka przykładów.

Złotówka w dwóch uncjach złota

Obecnie stosowana moneta 1 zł to najpopularniejszy nominał, ale i symbol naszej niepodległości oraz ekonomicznej stabilności, a zatem powód do dumy. Nie sposób więc dziwić się, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości wybito specjalną serię monet o nominale 1 zł – ze złota najwyższej próby 999,9/1000! Co więcej ta złotówka miała niemal dwukrotnie większą średnicę (aż 50 mm) i wyższą masę (62,20 g) niż tradycyjna, obiegowa złotówka. Dla kolekcjonerów to była prawdziwa gratka!

Złote i srebrne monety w kształcie kuli

100-lecie niepodległości zainspirowało nie tylko do stworzenia złotej złotówki. Powstały również zupełnie unikatowe monety w kształcie kuli. Złota ma oryginalny nominał 2018 zł, a srebrna – 100 zł. Na obu przedstawiono wizerunki ważnych historycznie monet, a także cytat z hymnu państwowego Rzeczypospolitej: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Co ciekawe na monecie ze złota zobaczymy wizerunki monet wyemitowanych w przeszłości z okazji ważnych dat w historii Polski. Są to

  • rewers monety 5 zł z 1928 r. z postacią bogini zwycięstwa Nike, która została wybita z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
  • rewers monety próbnej o nominale 100 zł z 1966 r. z wizerunkiem Mieszka I i Dąbrówki upamiętniającej 1000-lecie Państwa Polskiego
  • rewers współczesnej monety obiegowej nominale 1 zł.

Medale kolekcjonerskie z wizerunkiem Polonii

Wokół 100-lecia niepodległości oscylowały również złote i srebrne medale kolekcjonerskie. Ciekawym przykładem jest medal z wizerunkiem Polonii. To motyw, który pojawiał się na środkach płatniczych również w czasach II RP, a także w dziełach malarskich największych – np. Stanisława Wyspiańskiego czy Jana Matejki oraz Jacka Malczewskiego. Polonia na medalu okolicznościowym prezentuje się zjawiskowo – pojawia się na jego awersie. Na rewersie zaś wybito wizerunek orła białego wraz ze skrzydłami husarskimi. To wyjątkowa pamiątka, którą warto uwzględnić w swojej kolekcji.

Z okazji 100-lecia niepodległości w 2018 roku na rynku numizmatycznym pojawiły się również m.in.:

  • kolekcje złotych monet z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego,
  • 14-karatowe złote monety z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego,
  • monety z wizerunkiem Legionów Polskich,
  • numizmaty w kształcie mapy polski.

Można więc bez wahania powiedzieć, że był to bardzo udany rok dla fanów numizmatyki, a monety i medale, które wówczas wybito, to ważna część współczesnych kolekcji. Warto się nimi zainteresować.