Złote medale, medale, srebrne medale i monety często upamiętniają ważne wydarzenia historyczne. Rzadko zdarza się jednak by sławę zyskiwały monety z emisji prywatnych, które  nigdy nie spełniały funkcji pieniądza. Tak stało się w przypadku  monety z Matką Boską Częstochowską jaką zaprojektował z własnej inicjatywy Walery Amrogowicz. Aby zrozumieć na czym polega jej wyjątkowe znaczenie musimy cofnąć się w czasie.

Złote monety z Matką Boską Częstochowską z okresu II RP – marzenie kolekcjonerów

W dwudziestoleciu międzywojennym podobnie jak dziś złote i srebrne monety nie trafiał do biegu. Szlachetne kruszce były zarezerwowane dla okolicznościowych i jubileuszowych numizmatów. W 1928 roku właśnie w taki sposób postanowiono uczcić Matkę Boską Częstochowską – Królową Polski. Walery Amrogowicz będący patriotą, mecenasem sztuki i filantropem postanowił zaprojektować wyjątkową monetę z wizerunkiem Matki Boskiej na Awersie, a także godłem naszego kraju na rewersie. Mimo zdecydowanego odrzucenia projektu przez Ministerstwo Skarbu emisja stała się faktem. Stemple wykonał niemiecki medalier Karl Goetz, a bicia monety w niezwykle niskim nakładzie, prawdopodobnie zaledwie kilku sztuk, podjęła się mennica w Monachium. Amrogowicz zlecił wybicie monet w brązie i srebrze. Wiadomo, że powstały też odbitki w złocie i platynie, jednak najprawdopodobniej były one wykonane w późniejszym okresie. Wszystko to sprawia, że wspomniane monety są dziś szczególnym marzeniem kolekcjonerów i jednymi z najbardziej pożądanych obiektów numizmatycznych pochodzących z czasów przedwojennych.

Polska numizmatyka uświetniła rocznicę historycznej koronacji

Zdecydowanej większości kolekcjonerów nigdy nie będzie dane posiąść oryginału tej niezwykłej monety. Na szczęście numizmatyka daje szansę choć częściowe, symboliczne włączenie jej do kolekcji. W 2017 roku wyemitowano jej replikę w dość niewielkim nakładzie 1928 sztuk, odpowiadającej dacie powstania oryginału. Wybór daty nie był tu zresztą przypadkowy, bowiem w roku 2017 obchodziliśmy trzysetną rocznicę pierwszej symbolicznej koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej na Królową Polski. W ten sposób unikatowa pięciozłotówka, uważana dziś za najpiękniejszą polską monetę okresu międzywojennego doczekała się swojej repliki.

Niezwykłe monety kolekcjonerskie wykonane nowoczesną techniką

Uczczenie ważnej rocznicy związanej z Matką Boską, jak również przypomnienie o wspaniałej przedwojennej monecie musiały odbyć się w sposób godny. Z tego względu do jej stworzenia wykorzystano metodę stempla lustrzanego, co zapewnia jej wspaniały wygląd i wyeksponowanie detali. Replika monety o wadze 340 g, wysokości 6 mm i średnicy 88,7 mm jest wykonana z mosiądzu i platerowana złotem najwyższej próby, dzięki czemu prezentuje się doskonale i godnie nawiązuje do legendarnego oryginału. Unikatowość numizmatu potwierdza indywidualny numer seryjny umieszczony na rancie. Nakład wynoszący zaledwie 1928 sztuk sprawia, że moneta trafi tylko do najbardziej zdeterminowanych kolekcjonerów i stanie się wspaniałą pamiątką lub prezentem dla pasjonata numizmatyki. Rzadko zdarza się, by jeden egzemplarz nawiązywał do symboliki religijnej, ważnych wydarzeń historycznych, a jednocześnie pięknego numizmatu ze wspaniałą historią.