Tylko przez dwa dni można było podziwiać skarb narodowy Ameryki. Złota dwudziestodolarówka Double Eagle z 1933 r. wystawiona była na widok publiczny 16 i 17 marca w warszawskim Muzeum Rzeźby w Królikarni.

O przyjeździe najdroższej złotej monety mówiły największe stacje telewizyjne i radiowe. Informacja o wystawie pojawiła się w prasie i Internecie. Zwiedzających także nie zabrakło. Rzadką monetę Double Eagle obejrzało ok. 2,5 tys. osób. Każdy chciał zrobić sobie zdjęcie z legendą amerykańskiej waluty.

Double Eagle to prawdziwa kolekcjonerski rarytas. Na sam jej widok numizmatycy dostają ciarek, historycy uważają ją za legendę amerykańskiej waluty, a rząd Stanów Zjednoczonych okrzyknął ją skarbem narodowym. Warszawska wystawa jest częścią tournée po Europie, które rozpoczęło się 3 marca 2012 r. w Wielkiej Brytanii. Podczas podróży, trwającej prawie miesiąc, Double Eagle gości na wystawach w siedmiu europejskich stolicach. Przed prezentacją w Polsce moneta była wystawiona na widok publiczny m.in. w Goldsmiths’ Hall w Londynie.

Moneta, którą można było zobaczyć podczas wystawy zorganizowanej przez Skarbnicę Narodową, to jeden z dwóch egzemplarzy przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution jako historyczne dziedzictwo USA.

Oprócz tej legendarnej dwudziestodolarówki, na wystawie przedstawiona była także bogata kolekcja złotych monet, stanowiących niezwykle istotny element amerykańskiej historii.

Więcej informacji o wystawie: www.double-eagle.pl