Kardynał Stefan Wyszyński przez 33 lata kierował Kościołem katolickim w Polsce. Jego działalność duszpasterska przypadła na trudny okres represji kierowanych w stronę duchowieństwa przez reżim komunistyczny. Pomimo szeregu trudności udało mu się utrzymać istnienie i niezależność instytucji kościelnych w kraju.

W ostatnich latach życia, które przypadały na czas protestów robotniczych, nawoływał do rozwagi i odpowiedzialności. Zmagał się z chorobą nowotworową, która ostatecznie go pokonała 28 maja 1981 roku. Pogrzeb prymasa odbył się w asyście wielotysięcznych tłumów wiernych. Jego ciało spoczęło w sakrofagu w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W bieżącym roku obchodzimy 30. rocznicę śmierci Wielkiego Prymasa.  Aby oddać hołd Jego pamięci Skarbnica Narodowa wyemitowała pamiątkowy medal wykonany w niezwykłej technice Trzech Kolorów Srebra.

Awers numizmatu przedstawia symboliczną postać Kardynała Wyszyńskiego – jego charakterystyczną sylwetkę, a w tle daty urodzin oraz śmierci. Na rewersie widoczny jest krzyż oraz symboliczny płomień świecy, natomiast w napisie otokowym umieszczone są słowa „W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia”.

Do medalu zostało zaprojektowane specjalne pudełko kolekcjonerskie, pozwalające na jego bezpieczne przechowywanie i profesjonalne eksponowanie. Dzięki temu możliwe jest podziwianie trzech kolorów srebra po obydwu stronach numizmatu.