Historia to jeden z głównych obszarów, na których koncentruje się współczesna polska numizmatyka. Złote monety kolekcjonerskie i złote medale nierzadko upamiętniają ważne wydarzenia i symbole związane z dziejami naszego kraju. Podobnie jak srebrne monety i medale, czego doskonałym przykładem jest wyemitowany na stulecie niepodległości Polski medal „Historia godła polskiego”.

Historia godła polskiego

5 uncji czystego srebra, wysoki relief i imponująca średnica

Godło to jeden z naszych najważniejszych symboli narodowych, dlatego zasługuje na godne upamiętnienie. Z tego względu srebrne medale w tej emisji zostały wykonane z czystego srebra próby 999/1000. Każdy egzemplarz waży aż 5 uncji oraz ma imponującą 75 mm średnicę! Współczesne medale i monety numizmatyczne są szczególnie cenione przez kolekcjonerów, gdy zostaną starannie wykonane. W przypadku tego numizmatu zastosowano więc cenioną technikę stempla lustrzanego, co przekłada się na jego najwyższą estetykę i uwydatnia wszystkie zalety czystego srebra. To najwyższa obecnie jakość mennicza.

Historia godła polskiego

Upamiętnienie godła na awersie

Oczywiście równie ważną rolę odgrywa motyw i symbolika numizmatu zaprojektowanego przez Roussanę oraz Andrzeja Nowakowskich – znanych i cenionych artystów. Na awersie medalu znajdziemy godło państwowe w kilkunastu historycznych wersjach. Wizerunki orła przypominają płaskorzeźbę, co zostało osiągnięte za sprawą niezwykle wysokiego reliefu. Historia godła polskiego nie mogła zostać przedstawiona w sposób niestaranny, dlatego wybrano imponującą średnicę dla tego wykonanego ze srebra medalu, by  dokładnie odzwierciedlić każdą z wersji naszego symbolu narodowego.

Historia godła polskiego

Symboliczny rewers

Pełen symboliki i artyzmu, a także umiłowania do tradycji narodowej jest rewers tego niezwykłego numizmatu. Emisja pochodzi z 2018 roku, dlatego na jego górnej części znalazło się miejsce dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj suwerenności. Poniżej znajdziemy zaś zarys współczesnych oraz historycznych granic Polski, o których przypominają te piękne srebrne medale. Po lewej stronie nie mogło zaś zabraknąć wizerunku orła, który jako element godła jest głównym motywem tego unikatowego numizmatu. W tym przypadku jest to orzeł strzelecki będący symbolem w I Brygadzie Legionów Polskich. W dolnej części rewersu znajdziemy zaś kompozycję, na której buława marszałkowska krzyżuje się z szablą.

Symboliczna limitacja związana z datą chrztu Polski

Niezwykle symboliczna jest również liczebność emisji srebrnych medali „Historia godła polskiego”. Zamiast okrągłej liczby, wykonano ich dokładnie 966. Stosunkowo niska emisja sprawia, że medal trafi prawdopodobnie tylko do najbardziej zapalonych kolekcjonerów numizmatów zainteresowanych historią naszego kraju. Przede wszystkim jednak liczba 966 pokrywa się z datą chrztu Polski, który jest uznawany zgodnie za początek polskiej państwowości. Historyczne wersje godła symbolizują jej ciągłość, a motywy niepodległościowe i przypadająca w 2018 roku to swoiste domknięcie całej historii aż do czasów współczesnych, w których mamy szczęście cieszyć się suwerenną ojczyzną, nie zapominając jednak o swoich korzeniach i pięknych dziejach.