Skonstruowana w 1949 roku w chrzanowskich zakładach Fablok Legendarna polska lokomotywa Ol49 pojawiła się na monecie z czystego srebra. Emisja upamiętnia opuszczenie zakładu przez pierwszą lokomotywę w 1952 roku. Legendarną lokomotywę Ol49 na żywo można zobaczyć podczas corocznych parad parowozów w Wolsztynie:

Zakłady te powstały już rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku jako spółka akcyjna pod nazwą „Fabryka Lokomotyw w Polsce SA”. Nazwa ta pochodzi od jednego z osiedli Chrzanowa, na którym znajdowała się firma. Po drugiej wojnie światowej została ona znacjonalizowana, zaś od 2008 jest w rękach prywatnych. Chociaż przez ten czas fabryka zmieniała profil swojej działalności, to ciągle produkowała  i nadal produkuje lokomotywy. W fabryce powstało 116 egzemplarzy Ol49 – do dziś zachowało się jedynie 38 sztuk, z czego większość to zabytki.

Pierwsza lokomotywa Ol49 opuściła fabrykę w 1951 roku i do tego wydarzenia bezpośrednio nawiązuje emisja przedstawiająca legendarny parowóz. Oficjalna moneta „Polska lokomotywa” została wybita w srebrze czystym srebrze 999/1000, w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Na rewersie ukazany jest jeden z najsłynniejszych polskich parowozów – jednostka oznaczona Ol49 oraz barwne godło PRL umieszczane na parowozach PKP do 1989 roku.

Zdjęcia z tegorocznej parady w Wolsztynie można zobaczyć tutaj:

http://www.parowozy.com.pl/parada2013.html