Na terenie Polski znajduje się kilka miejsc, w których możemy podziwiać wyjątkowe numizmaty. Jednym z nich jest Krakowski Gabinet Numizmatyczny, założony w 1883 roku. Jest on elementem stałej ekspozycji  Krakowskiego Muzeum Narodowego i znajduje się w gmachu na Rynku Głównym.

Wyjątkowe miejsce dla każdego pasjonata numizmatyki

Krakowski Gabinet Numizmatyczny z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, które fascynuje ta tematyka. W tym miejscu bowiem znajdują się najcenniejsze zbiory spośród wszystkich na terenie naszego kraju. Obejrzeć w nim można monety polskie z każdego okresu historycznego oraz monety obce z różnych krańców świata. Krakowskie zbiory obejmują około sto dziewięć tysięcy monet i medali. Wiele z nich pochodzi z dawnych szlacheckich kolekcji, część z nich została przekazana od prywatnych darczyńców. Są to eksponaty wyjątkowo cenne, których nie można obejrzeć nigdzie indziej.

Szczególnie ciekawe obiekty

W Gabinecie Numizmatycznym można podziwiać monety greckie, celtyckie, a także aleksandryjskie. Dla prawdziwego fana historii nie lada gratką jest także możliwość zobaczenia denarów pierwszych Piastów czy pierwszych monet złotych albo monet krzyżackich.

Przechowywane są tam także pierwsze pieniądze papierowe, których używano na terenie Polski  – z czasów powstania kościuszkowskiego, czyli z osiemnastego wieku. Można także obejrzeć monety fałszywe oraz przykłady pieniądza przedmiotowego.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest zestaw stempli majnertowskich – ten unikatowy zestaw powstał w XIX wieku i służył do fałszowania monet mennicy warszawskiej.

Dlaczego warto odwiedzić Gabinet Numizmatyczny?

Nie trzeba być zapalonym zbieraczem monet, aby docenić uroki tego miejsca! Oglądanie monet, medali, banknotów i rzeczy związanych z pieniądzem jest dla nas wyjątkowo cenną lekcją. Dzięki temu, że znajdują się tam eksponaty z wszystkich okresów historycznych widzimy także jak rozwój cywilizacji odbijał się na używanych środkach płatniczych, jak zmieniały się trendy we wzornictwie, a także jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć dawne czasy i ich specyfikę.

Ten gabinet  warto odwiedzić niezależnie od wieku czy zainteresowań, można to zrobić nawet w ramach rodzinnego wypadu. Odwiedzenie takiego miejsca z dzieckiem może być dla niego cenną nauką albo początkiem przygody numizmatycznej.

Jeśli po wizycie  w Gabinecie Numizmatycznym nasza pociecha zechce oddać się nowemu hobby, warto zapoznać się z ofertą Skarbnicy Narodowej. Znajdziemy tam nie tylko wyjątkowe monety i medale, dzięki którym będziemy można zacząć budować swoją kolekcję, ale i przydatne akcesoria. Dzięki temu, że cała oferta dostępna jest online możemy swobodnie przeglądać asortyment i wybrać coś odpowiedniego.