Skarbnica Narodowa w swojej ofercie prezentuje dwa unikatowe zestawy złotych monet, które upamiętniają w kruszcu historię twórczyni potęgi Imperium Brytyjskiego. Królowa Wiktoria była najdłużej panującą monarchinią na brytyjskim tronie i to właśnie ona oraz jej rozległy ród stali się inspiracją do stworzenia wyjątkowych kolekcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieje wpływowych rodów interesują wielu z nas. Porażki, zwycięstwa oraz intrygi na królewskim dworze są tematem licznych powieści, filmów i podań przekazywanych kolejnym pokoleniom. Taką historię, która swoje odbicie znalazła w monetach dostępnych w Skarbnicy Narodowej, stworzyła przez lata swojego panowania królowa Wiktoria oraz jej liczni potomkowie rozsiani po całej Europie.

Oba zestawy numizmatyczne dostępne w ofercie Skarbnicy Narodowej wiąże ze sobą postać królowej. Pierwszy z nich, zawiera aż osiem monet wyemitowanych w różnych krajach. Łączy je to, iż wszyscy emitenci byli ze sobą spokrewnieni właśnie dzięki królowej Wiktorii, która przedstawiona jest na jednej z monet. Pozostałe monety ukazują: Edwarda VII (Anglia), Mikołaja II (Rosja), Wilhelma II (Niemcy), Leopolda I (Belgia), Alfonsa XIII (Hiszpania), Wiktora Emanuela II (Włochy) oraz Chrystiana IX (Dania). Całość została zamknięta w eleganckiej kolekcjonerskiej szkatule.

Z kolei drugi zestaw składa się ze złotych monet angielskich, czyli trzech suwerenów wyemitowanych w różnych okresach panowania brytyjskiej władczyni Wiktorii.  Złote monety z wyobrażeniem Wiktorii zwane są właśnie suwerenami, a ich historia sięga jeszcze XV wieku. Po raz pierwszy suwerena wybito w 1489 roku za panowania pierwszego króla z angielskiej dynastii Tudorów – Henryka VII. Suwereny, które znajdują się w zestawie „Suwereny Królowej Wiktorii”, przedstawiają królową na trzech różnych portretach. Pierwszy z nich jest odwzorowaniem monety emitowanej w latach 1871-1887, drugi  zaś tej pochodzącej z okresu 1887-1892, z kolei trzeci z edycji przypadającej na lata 1893-1901.