Numizmatyka to wyjątkowe hobby. Dla kolekcjonera monety są czymś więcej niż środkiem płatności. To nośnik historii i symboli z przeszłości, świadectwo konkretnych czasów, ale i dzieło sztuki. Pytanie więc, czy miłośnik numizmatyki powinien skusić się na zakup fałszywych monet?
Rynek fałszywych monet z roku na rok się poszerza. Wszystko głównie za sprawą rozmaitych serwisów z Dalekiego Wschodu, a głównie z Azji, które mogą zaoferować niemal wszystko, czego „dusza zapragnie”. Złote monety z rzadkich kolekcji? Srebrne medale, które są na liście must-have miłośników numizmatyki na całym świecie… Wystarczy kilka kliknięć, aby je zamówić. Czy jednak na pewno taka łatwość zamawiania jest bezpieczna? Nie do końca. Monety kolekcjonerskie z niepewnego źródła nie dorównują tym oryginalnym.
Czym różnią się fałszywe monety od tych oryginalnych?
Wybijanie monet oraz medali jest procesem ściśle kontrolowanym. Aby powstał idealny egzemplarz, niezbędne jest przestrzeganie ścisłych procedur i korzystanie z określonego, precyzyjnie dobranego stopu metali. Takie warunki zapewniają wyłącznie profesjonalne mennice – tak jest obecnie i tak było przed wiekami. Dlatego nawet początkującemu numizmatykowi tak łatwo jest odróżnić prawdziwe srebrne monety czy złote medale od tych, które są podróbką. Czym się różnią?
Najważniejsze różnice między oryginałem a podróbkami to:
- niespójność parametrów technicznych – podrobione monety odróżniają się od prawdziwych wagą, a czasem nawet średnicą,
- niedokładnie odwzorowanie detali – fałszywki bardzo często nie zachowują „poziomu artystycznego” autentycznych monet,
- charakterystyczne wady powierzchni,
- niedbały rant.
Właśnie dlatego czasem wystarczy nawet krótki rzut okiem, aby stwierdzić, czy moneta jest prawdziwa, czy nie do końca. Z ich odróżnieniem poradzi sobie nawet początkujący numizmatyk. Pytanie zatem – czy rzeczywiście warto mieć taką podróbkę w swojej kolekcji?
Dlaczego nie warto kupować fałszywych monet?
Ani polska numizmatyka, ani ta działająca na skalę globalną nie spogląda przychylnym okiem na podróbki. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Fałszywe monety nie tylko nie dorównują oryginalnym pod względem estetyki i wartości. Ponadto:
- nie mają one tej samej wartości historycznej i semantycznej – są tylko mierną kopią oryginałów, pozbawioną „duszy”,
- psują rynek i przeczą idei numizmatyki,
- są zwykłym fałszerstwem – ich produkcja ma wątpliwą naturę prawną, a kupowanie zachęca fałszerzy do kontynuacji ich pracy.
Zanim zamówisz monety z niepewnego źródła, zastanów się: czy ich zakup na pewno będzie miał sens? Czy Twoja kolekcja monet rzeczywiście zyska, gdy pojawi się w niej fałszywka? A może w zamian warto przyjrzeć się oryginalnym monetom dostępnym na rynku i poszukać między nimi wyjątkowego egzemplarza – takiego, którym naprawdę będziesz się mógł pochwalić? Decyzja należy do Ciebie.
A jeśli zastanawiasz się, jak uniknąć kupowania podróbek, pamiętaj, aby zamawiać monety w sprawdzonych miejscach – np. bezpośrednio u emitentów bądź u sprawdzonych, autoryzowanych pośredników, a nie na podejrzanych aukcjach. Tak zyskasz 100% pewności, że nabywany egzemplarz jest oryginałem.