Skarbnica Narodowa prezentuje oryginalną złotą monetę – jest to aureus z czasów cesarza Domicjana. Numizmat emitowało Imperium Rzymskie w latach 81 – 96 n.e. Aureus Cesarza Domicjana, mający blisko 2000 lat, zachował się do dziś w doskonałym stanie. Ta niezwykła i niepowtarzalna moneta z pewnością będzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wszystkich wielbicieli numizmatyki.

Cesarskie złote monety

Awers aureusa przedstawia twarz dumnego cesarza Domicjana z profilu. Jego wizerunek okala napis, „CAES AVG F DOMIT COS II” („caesar Augustus Flavius Domitianus consul II”). Na rewersie złotej monety widnieje jeździec na koniu. Aureus został wprowadzony do obiegu w I wieku p.n.e. w ramach tzw. emisji wojennych (łac. nummi castrenses). Dopiero Oktawian August wprowadził aureusa na stałe do rzymskiego systemu obiegu monetarnego. Pierwsze aureusy okresu Cesarstwa miały taki sam awers i rewers. Na awersie złotych monet zawsze przedstawiano cesarza, wokół którego znajdował się napis otokowy zawierający jego imiona oraz tytuły.

domicjan1 domicjan2

Zobacz więcej złotych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

Cesarz Titus

Titus Flavius Domitianus, czyli Domicjan, urodził się 24 października 51 roku w Rzymie. Był synem Wespazjana i Domitilli Starszej. Objął tron cesarski 14 września 81 roku, jako następca swojego brata. Po uzyskaniu pełni władzy poprowadził osobiście kilka kampanii wojennych. W 82 roku dowodził legionami walczącymi z germańskim plemionami Chattów. Domicjan odniósł zwycięstwo, po tym triumfie przyjął przydomek Germanicus. Cesarz ten wprowadził także rozliczne reformy w administracji państwowej. Według niektórych badaczy to właśnie on ostatecznie zakończył budowę Koloseum. 18 września 96 roku cesarz został zamordowany w pałacu cesarskim, na czele spisku stała m.in. jego żona – Domicja Longina.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest