Walka o Monte Cassino to z pewnością jedno z najważniejszych i doniosłych wydarzeń związanych z II wojną światową z perspektywy Polaków. Niedawno obchodziliśmy jej okrągłą rocznicę. Polska numizmatyka jest znana z szerokiego wykorzystania motywów patriotycznych i przedstawiania najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju. Dlatego Skarbnica Narodowa postanowiła udostępnić wspaniałe medale i monety kolekcjonerskie upamiętniające to niezwykle ważne i chwalebne wydarzenie. Wysiłki żołnierzy generała Andersa zasłużyły na uwiecznienie w srebrze i złocie.

Minęło już 75 lat od legendarnej bitwy o Monte Cassino!

Walka o wzgórze Monte Cassino to z pewnością jedna z najkrwawszych bitew II wojny światowej, nie tylko z polskiej perspektywy. Alianci od zbombardowania zabytkowego klasztoru przez 4 miesiące nie mogli sobie poradzić ze zdobyciem tego ważnego dla Niemców przyczółku na Półwyspie Apenińskim. W maju 1944 roku do szturmu przystąpili dowodzeni przez generała Władysława Andersa Polacy. Dla większości żołnierzy była to pierwsza od czasu Kampanii Wrześniowej możliwość bezpośredniej konfrontacji z wrogiem okupantem. Między innymi dlatego szturm zakończył się sukcesem, a w nocy z 17 na 18 maja na wzgórzu pojawiła polska flaga. Ten chwalebny dla polskiego oręża wyczyn został jednak okupiony około 1000 ofiar po polskiej stronie. Tym bardziej dziś, gdy obchodzimy 75 rocznicę tamtych wydarzeń, warto oddać hołd poległym i jeszcze raz przypomnieć o niesamowitym zwycięstwie pod Monte Cassino.

Złote monety wyemitowane z okazji rocznicy

Współczesna numizmatyka nie bez powodu wzbogaca złote monety i medale w motywy nawiązujące do wspaniałych wydarzeń historycznych. Z okazji 75 rocznicy Bitwy pod Monte Cassino Skarbnica Narodowa postanowiła zaproponować kolekcjonerom dwie wyjątkowe wykonane ze złota monety. Pierwsza z nich waży 3,1 g i ma średnicę 18 mm. Przedstawia symboliczny moment, w którym polski żołnierz wykonuje 18 maja Hejnał Mariacki na zdobytym wzgórzu. Moneta o nominale 5 dolarów została wykonana innowacyjną techniką stempla lustrzanego ze złota najwyższej próby. Emisja na cały świat wynosi jedynie 700 egzemplarzy.

Druga propozycja z okazji rocznicy to moneta z czystego złota o nominale 10 dolarów o wadze 7,7 g oraz średnicy 22,5 mm. Znajdziemy na niej identyczny motyw, jednak numizmat został dodatkowo udekorowany czerwonym makiem symbolizującym polską krew poświęconą podczas bitwy, co stanowi również nawiązanie do legendarnej pieśni. Jego emisja to zaledwie 500 egzemplarzy na cały świat! Autorem projektu obu numizmatów jest jeden z najbardziej znanych artystów medalierów – Robert Kotowicz, współpracujący między innymi z Narodowym Bankiem Polskim i wieloma zagranicznymi instytucjami.

Srebrne medale upamiętniające 75 rocznicę walki o Monte Cassino

Ważne wydarzenia historyczne upamiętniają także srebrne monety i medale. Na okoliczność 75 rocznicy walk o Monte Cassino Skarbnica Narodowa przygotowała także wykonany ze srebra medal, który zaprojektowała ceniona artystka Anna Wątróbska-Wdowiarska. Na awersie numizmatu znajdziemy wizerunek polskich żołnierzy rzucający granatami w niemieckie pozycje. Rewers tworzy kompozycja Orła Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Krzyża Walecznych. Medal podobnie jak okolicznościowa moneta został dodatkowo ozdobiony symbolicznymi czerwonymi makami.

Choć nawet srebro i złoto nie oddają bohaterstwa polskich żołnierzy, warto się cieszyć, że pamięć o nich trwa do dzisiaj i jest pielęgnowana także w postaci przepięknych numizmatów!