W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego – wielkiego kompozytora, polityka i premiera Polski. W ramach kolekcji Wielcy Polacy wyemitowany został pamiątkowy medal poświęcony pamięci naszego wielkiego rodaka.

Medal platerowany 24-karatowym złotem (999/1000) wybity został przez Skarbnicę Narodową w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym (narzędzie bez żadnych śladów zużycia).

Paderewski urodził się 18 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. W swej twórczości kompozytorskiej, utrzymanej w stylistyce neoromantycznej, hołdował klasycznym formom. Często nawiązywał do polskiej muzyki ludowej jak w popularnym Menuecie G-dur na fortepian. Skomponował operę Manru, która pozostaje jedyną polską operą zaprezentowaną w Metropolitan Opera. Paderewski zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku.

Do medalu dołączony jest Certyfikat Autentyczności zawierający szczegółowe dane oraz karta biograficzna ilustrowana dziełami ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Specjalnie zaprojektowana elegancka szkatuła kolekcjonerska pozwala na bezpieczne przechowywanie emisji, a także umożliwia wspólne podziwianie kunsztu ich wykonania w gronie najbliższych.

Wartość emisji podkreśla dodatkowo bardzo ograniczona emisja – tylko 10 000 kolekcji.